İçeriğe geç →

HİKİKOMORİ FENOMENİ

Hikikomori Fenomeni, bu kavramı ilk defa duymuş olabilirsiniz ama Japonya’da çok tartışılan bir konu ve gündemden düşmüyor. Bu kavram, tüm gün evden hatta odadan çıkmayan kişiler için kullanılıyor, özellikle gençler!

Hikikomori’yi Japonlar “içeri çekilmek” anlamında kullanıyorlar. Sadece internette gezen, film izleyen ya da odasında müzik dinleyen kişilerde görülen bu durum depresyon gibi ruh hastalıklarının dışında bir kategoride yer alıyor. Hikikomori kavramını sosyal geri çekilme olarak tanımlayabiliriz. Bu kişiler evden hatta odalarından dışarı çıkmak istemiyorlar, özellikle gençler okula bile gitmek istemiyorlar. Koronavirüs ile okulların da evlerimizde odalarımıza girmesi ile zaten yıllardır büyük bir sorun olan bu durum daha sert şekilde gençleri etkilemeye başladı.

Bu kişiler temel yaşamlarını odalarında sürdürürler ve yalnızlığı severler. Gençlerde görüldüğü kadar yaşlılarda da büyük bir sorun haline gelen hikikomorinin, Japonya’da koronavirüs sonrası yapılan anket çalışmalarında eskisine göre çok daha çoğaldığı görülmektedir.

Japonya ile ortak bir özelliğimiz var, bizde de aile bağları çok güçlü. Kişisel bilgisayarlar ve sonrasında gelen algoritmaların ve kişisel verilerimizin gücü ile çalışan yeni medya mecraları bu bağları ciddi şekilde zedeledi. Aile bağlarının dijital olarak kesilmesi ile dünyanın diğer ucundaki kişiler ile konuşmak için masanın diğer ucundaki kişileri unutan gençler hikikomori ile tanışabilirler. Halk sağlığına zarar verebilecek bu durum umarım ülkemize de sıçramaz.

TDK sözlüğünde “Uzlet” kelimesi şöyle tanımlanıyor: Toplum yaşayışından kaçıp tek başına yaşama.

TDK sözlüğünde “İnziva” kelimesi şöyle tanımlanıyor: Toplum hayatından kaçıp tek başına yaşama.

Bu konudan bahsetmişken 2019 yılında yazdığım gönüllü yalnızlık konusunu da incelemenizi tavsiye ederim, şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yazılarımı takip etmek için sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz. Yarın görüşmek üzere.

Kategori: Psikoloji

8 Yorum

 1. Aydın Kuran Aydın Kuran

  Gönüllü yalnızlık, şimdiki kalabalıklar da zorunlu yalnızlığa dönüştü. 8 şuabat 2021

 2. M EMRE AKSOY M EMRE AKSOY

  İlk yazı okundu ve yeni birşey öğrenildi

 3. Esra Esra

  Sosyal hayatın internete kaydığı bu zamanlarda böyle bir kavramın oluşması kaçınılmaz tabi ki umarım daha da yaygınlaşmaz

 4. Rümeysa Rümeysa

  Evet bu durum gitgide yaygınlaştı ve üniversiteli bir genç olarak ben de sadece odamda olmak istediğimi söyleyebilirim. Hatta bu süreçte evin içerisindeki zorunlu birliktelikler bile kendimi huzursuz hissetmeme sebep oluyor, çoğunlukla tek başıma kalmak istiyorum.

 5. İlayda İlayda

  koronadan önceki hayatımda da bu durumdaydım hâlâ böyleyim bana tek artısı dışarı çıkma isteğim hiç olmadan evde bunalmadan yaşayabilmek

 6. Bildiğin Zeynep Bildiğin Zeynep

  Hikikomori fenomeni adayıyız her birimiz bu gidişle

 7. Büşra Büşra

  Özellikle gençleri hikikomoriye iten sebepleri de konuşmalıyız bence, yazdığınız için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir