İçeriğe geç →

1000 Gün 1000 Yazı

Last updated on 08/02/2021

Merhaba, yeniden…

Okumak ve yazmak çok önemlidir, bunun önemini anlatmama gerek yok. Okuma kısmında üzerime düşeni yapsam da yazma konusunda o kadar da istikrarlı değildim. Önce her hafta bir blog yazacağım dedim ama 1 hafta yazabildim sonra “bari her ay yazayım” dedim ama o da 2 ay sürdü.

Bunlardan sonra kendime ceza vermek istedim ve 21 Mart 2019’da bir karar aldım, ertesi gün de uygulamaya başladım. 21 Mart 2019’dan itibaren 100 gün boyunca sabah 5’te kalktım ve #100Gün100Kelime isimli bir challenge (meydan okuma) başlattım, burada kendime meydan okudum aslında. 29 Haziran 2019’a kadar 100 gün boyunca her sabah 6.00’da yazılarımı siteme ekledim. Bu yazıların bazılarını uçakta, bazılarını denizin ortasında bazılarını bir arabanın arka koltuğunda yazdım ve ne olursa olsun o yazıyı web siteme o gün ekledim.

100 gün boyunca beni zorlayan şey yazmak değil 100 farklı konu bulmaktı, bunun için okuduğum sayfa sayısını yükselttim ve daha çok yerin altını çizmek istedim. Çölde susamış bir insanın suya saldırdığı gibi kavramlara saldırdım, daha çok araştırdım ve bu 100 gün gelişimim için çok önemliydi. Bugün çıkıp insanlara anlattığım her 10 konunun neredeyse 4’ü bu 100 günlük yazılarımın bana mirası oldu.

100 günlük yazılarımdan sonra tekrar her gün yazmayı denedim ama bir süre sonra yapamadım elbette ve kısa süre sonra yazmayı tamamen bıraktım. Yazılarımı kim okuyordu bilmiyordum, yeterince geri dönüş alamıyordum, daha fazla dönüş bekliyordum, aldıklarım beni güçlendiriyordu ama benzinim bitmişti.

Bu süreçte bir doktor ile tanıştım, adı Özgür. Kendisi de benim 100 günlük meydan okumalarıma benzer meydan okumalar yapmaya başladı, 100 gün sabah yürüdü ya da 100 gün bisiklete bindi. Arkadaşlarımdan İrem, bu konuda bana ilginç geri dönüşler yaptı, birçok mesaj aldım ama yine de enerjim bitmişti, daha fazlasını bekliyordum sanırım. Bu iki kişiyi özellikle yazmak istedim.

Bu hafta ilginç şeyler oldu…

Akşam saatlerinde telefonuma bir mesaj geldi, mesajı yazan kişi Klinik Psikolog Beyhan Budak’tı. Kendisi ile daha önce ne konuştum ne de bir yerde tanıştım ama bana mesaj atmıştı. Tesadüfen blog yazılarımı görmüş ve yazılarımı beğenmiş. Bana yazdığı “Ne güzel bir iş yapmışsınız” mesajını görünce içim büyük bir enerjiyle doldu ve “bu işe tekrar başlamalıyım” dedim, hazırlıklarımı yaptım. Beyhan bey bana yeniden başlamam için büyük bir cesaret verdi, sonuçta bu işi Türkiye’de yapan en iyi insanların başında geliyor.

Daha önce 100 günlük bir blog serisi yapmıştım şimdi 1000 gün durmadan yazacağım. Düşünsenize, 1000 gün yani neredeyse 3 yıl. Bugün 32 yaşındayım, bittiğinde 35 olacağım. Bugün çocuğunuz olsa bittiğinde 3 yaşında olacak, 3 yıl durmadan yazacağım. Belki 3 yıl sonra aynı bilgisayarı kullanmayacağım ya da aynı telefonu ama yazmaya devam edeceğim. Belki aynı işte çalışmayacağım ya da aynı evde olmayacağım, aynı arabayı kullanmayacağım 3 yıl, uzun bir süre.

100 günlük yazı maratonumda da bana yardım eden Ceyhan Molla’dan (https://www.ceyhanmolla.com) bolca yardım isteyeceğim, Kendisi WordPress konusunda bana yardım etmişti ve sitemi kurmuştu. Yine teknik konularda sıkıştıkça kapısını çalacağım, kendisine teşekkür ediyorum. Avukat Burak Üçüncü’ye de yine bugüne kadar web sitem için yaptığı her şey için teşekkür ediyorum. Bu süreçte Ceyhan evde bebeklerden benimle ilgilenemezse kendisinin de kapısını çalacağım.

İnstagram’da her gün yazılarımın başlıklarını paylaşacağım, takip edebilirsiniz.

1000 gün yazacağım, kesintisiz yazacağım ve 1000 yazının bana çok şey katacağına eminim, 1000 günlük maratonum başladı, yarın görüşmek üzere.

Kategori: Yaşam

26 Yorum

 1. Aydın Kuran Aydın Kuran

  Ve ben de okuyacağım. Yorumda yapmaya çalışacağım.Buda benim meydan okumam olsun. Yazılarınızı bekleyen ,biri olursa size de motivasyon olsun….İkimize de kolay gelsin…

 2. Özgür Şakir Beller Özgür Şakir Beller

  1000 günlük kendinize meydan okumanızda şahsıma gösterdiğiniz teveccüh nedeniyle teşekkür ederim. Ben de işi biraz ilerlettim ve bu sefer doğum günüme denk gelecek şekilde 240 günlük yeniden doğuş döngümü kurguladım. Bu sürenin sonunda 47 yaşıma yeniden yapılanmış bir zihin, ruh ve beden ile girmiş olmayı hedefledim. İlk ayı geçtim; firesiz ve şevkle günleri tamamlıyorum. Bu serüvenim sizinle başladı. Size borçluyum ☺️ Yazınızda benden bahsettiğiniz için teşekkür eder 1000 günlük yolculuğunuza eşlik etmekten heyecan ve keyif duyacağımı belirtmek isterim.

 3. Metinde adı geçen İrem olarak; muazzzaaam zor yolculuğunda seni desteklemek için elimden geleni yapacağıma emin olabilirsin ✌️ 1000 gün çok uzun bir süre, umarım bu kadar çok içerik üretirken sen biz tembeller de okuyup ders çıkartabiliriz (yanlış anlaşılma olmasın kendi adıma bu tembellik yazmaya üşeniyoruz bari okuyalım diye)

 4. Seher Seher

  Harika bir fikir .O halde bugün ilk yazınızı yazmış olmalısınız .Bana da ilham oldu ,teşekkürler

 5. Yusuf Yusuf

  İnşâllah okumak için gayret edecegim. Bilmediğim çok şey var

 6. Nurgül Nurgül

  Beyhan Hoca instagram sayfasında sizden bahetti. Şimde sizi bu 1000 gün sürecek olan yolculuğunzda takip edeceğim. Çok başarışı geçmesi dileğiyle..

 7. Işıl Işıl

  Okumak için gayret edeceğim çok teşekkürler

 8. Burcu dogan Burcu dogan

  Yeni yazilarinizi şevkle bekleyenlerden im bende.Bu büyük maceraya cesaret etmek bile büyük bir başarı sizi tebrik ediyorum.insallah bende sizin kdar cesaretli olabilirim.tek umudum enerjiniz bana da sirayet eder.yeni yazılarda görüşmek üzere️

 9. Burçin Biricik Burçin Biricik

  Beyhan hoca aracılığıyla yollarımızın kesişmesi elbetteki tesadüf olamaz. Yazılarınızı hergün ilgiyle okuyacak bir kişi daha kattı, ne mutlu size

 10. Şerif Şerif

  Bol bol kitap okuyan biri olarak bundan sonra daha çok, daha çok okuyup yazı yazacağım…

 11. Tuğçe Tuğçe

  Beyhan Budak’ın paylaşımından rastladım size ve bana da gerçekten ilham oldunuz yazdıklarınızı keyifle okuyacağım..

 12. Öğrenci ve Anne Öğrenci ve Anne

  Ben 32 yaşında en büyüğü 4 yaşında olan 4 yavrusu olan ve çocuklarına ilk günden itibaren ayrılmamış olan bir anneyim.Bunu gururla söylüyorum Elhamdülillah.
  İstatistikçiyim ve Bilgisayar Mühendisliği okumaktayım.

  Günlük olarak yapmam gereken işler çalışmam gereken dersler var.Kendim için Çocuklarım için yapmam gereken herşeyi yapmaya hazırım ve çocuklarımla ilgilenmek ders çalışmak kitap okumak konuları zorunlu rutinlerim aslında.Uygulamada sorun yaşamıyorum.

  Ama düzenli olarak ev işleri,yemek,spor konusunda istikrar sağlayamıyorum. Birgün yapsam bir gün yapamıyorum.
  Birini yapsam birini kalıyor,unutuyorum ya da vakit olmuyor.

  Şunu biliyorum ki gün 24 saat ve neyi gerçekten yapmak istersek onu başarak gücü ve vakti Allah hayatımıza yerleştiriyor.

  O halde ben de bugün itibariyle öncelikli vazifelerimi aksatmadan ilk olarak 100 gün boyunca hiç aksatmadan ev işlerini düzenli olarak hergün yapmayı ve evin ortamını düzenlemeden uyumamaya karar veriyorum.

  100 günün sonunda camları kapıları ışıldayan bir ev görürseniz. O bizim evimiz. 🙂

 13. Sen yaz bende müsait oldukça mutlaka girip okuyacağım güzel insan Beyhan hocaya da selamlarr 🙂

 14. Sukran Sukran

  Bu yazıyı okuyanlar ne şanslı benimki 1000gün sürermi sanmam ama yarından itibaren her gün 5’te kalkıp min.7saat kitap okumayı planlıyorum hadii hayırlısıı

 15. Sevinç Sevinç

  Merhaba. İnsanın en büyük başarısı kendisini yenmesi sanırım. Oturmuş boş hayatımı nasıl doldursam diye düşünürken gördüm beyhan hocanın paylaşımını. Umarım sizin gibi kendime meydan okuyabilşrim. Bol şans diliyorum

 16. Büşra Büşra

  Siz yazarken ne yapacağını bilemeyen sayısız insana da dokunacağınızdan eminim. İnşaAllah ben de yazılarınızı takip edenlerden olacağım. Bir insan hiç tanımadığı bir insana, tek bir kelimeyle bile şifa olabilir. Beyhan Budak vesilesiyle sayfanıza ulaştığıma çok sevindim.

 17. Zeynep Zeynep

  Ah! tam okuduğum kitaplar hakkında ha bugün ha yarın açacağım blog hesabı derken beyhan hocanın paylaşımında size denk gelişim! Baslamak icin yarini beklemiyorum ve sizi de 1000 gün boyunca takip edeceğim. Başarılar diliyorum 🙂

 18. Gözde Gözde

  Beyhan hocanın paylaşımı vesilesiyle buradayım , yaptığınız şey beni heyecanlandırdı bu 1000 günde takipte olacağım…

 19. Mihriban Mihriban

  Merhaba açıkçası cok etkilendim bu meydan okumanızdan ınstgramda adresinizı bulamadım yazarsanız destekler merak eder ve heyecanla takip ederim sizi.. Sizi okurken aklıma benim de meydan okuyacağım birsey geldi ancak lütfen gülmeyin.. Şuan 5 aydır sevgilimden ayrıldım onu unutma challengı yapmaya karar verdim 100 gün boyunca bakalım nasıl devam edecek yaptığınız sey cok orijinal inşallah 1000 gününüzü görmek nasip olur

 20. Müjgan Müjgan

  Beyhan Budak’ın paylaşımında gördüm Mutlaka okuyacagim yazılarınızi.Ben de yazmak isteğimi erteliyordum yazinizi okuyunca ben de baslamaliyim dedim Çok teşekkür ederim kendi adıma Hem Beyhan Beye hem Size

 21. Ebrar Ebrar

  Merakla ve keyifle okuyacağım.

 22. Ferah Ferah

  Ne güzel bir fikir ne büyük bir emek. Küçük büyük farklar. Takip etme merakımın uyanması ve kendi chalenge’ımı düşünmek için bir ilham almak da cabası …

 23. Gönül Gönül

  Ben de çok gaza geldim, hergün ne yazacağınızı merak ediyorum. Başarılar

 24. Yavuz selim bayram Yavuz selim bayram

  Bende sizinle birlikte bu maratona başlıyorum. Bende 365 gün boyunca 130 kitap okuyacağım. Sizin meydan okumalarınız bizimde üzerimizde bulunan ölü toprağı atmanıza yardım ediyor lütfen siz sizden vazgeçmeyin ki bizde kendimizden vazgeçmeyelim.

 25. cemile akbay cemile akbay

  merhaba, söylemeliyim ki 1000 yazınızı okuyacak biri daha var. 326 adım atarak size eşlik edeceğim.

 26. Ebru Ebru

  Merhaba, Ben de her hafta bir seslendirme yapacağım sayfamda.Amacım kitapları yol yapmak kalplere.O yollar umut olsun çocuklara, gençlere en çok da umudu olmayanlara.Ben de meydan okuyorum her hafta bir kitap sizler için okuyacağım.Sayfam @bunu_duydun_mu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir