Hakkında

Tolga Akkuş – Dijital İletişim Uzmanı

Tolga Akkuş 1988’de Ankara doğdu, teknoloji ile münasebeti babasının eve getirdiği Commodore 64  ile başladı.

2000’li yılların başında Myspace, Netlog, Yonja gibi sosyal medya mecralarında müzik gruplarının internet tanıtımlarını yapmaya başladı ve Türkiye’nin ilk dijital iletişim hizmeti veren ajanslarından birini kurdu.

2012’de Sağlık Bakanlığı sosyal medya projesinin kuruluş aşamalarında görev aldı. Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de bu yeni nesil iletişim araçlarını kullanan ilk bakanlık olduğu için sosyal medya hesapları diğer bakanlıklar için de bir örnek teşkil etti. Tolga Akkuş 2014 yılında Sağlık Bakanlığı sosyal medya sorumlusuyken görevinden ayrılarak Kamu Denetçiliği Kurumu’nda göreve başladı. Kurumda yaptığı dijital iletişim çalışmaları takdir toplayan Akkuş, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği görevine getirildi.

2016 yılında Sağlık Bakanlığı’na geri döndü ve Bakan Danışmanı olarak görev yaptı, bir süre sonra Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanı olarak göreve başladı. Daire Başkanlığı makamına 27 yaşında geldi ve Sağlık Bakanlığı tarihinde bu göreve getirilen en genç bürokrat oldu. Görevi boyunca Bakanlığın bütün dijital iletişim faaliyetlerini yürüten Akkuş aynı zamanda birçok yeni dijital projeyi hayata geçirdi. Bakanlığın çalışmaları başta Facebook olmak üzere birçok yeni medya mecrası tarafından diğer ülkelerdeki kamu kuruluşlarına örnek olarak gösterildi.

2018 yılında kendi isteği ile görevinden ayrıldı ve çocukluğundan beri hayalini kurduğu Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’na (TRT) geçti. TRT’de TRT Akademi ve TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması ekibinde yer almaya devam ediyor.

Uzun süre siyasal iletişim ile ilgilenen ve birçok siyasetçiye, sendikacıya ve Bakanlığa iletişim danışmanlığı yapan Tolga Akkuş 2018 yılında Sosyal Medyada Propaganda isimli bir kitap yayınladı.

Konuşmacı olarak önemli etkinliklerde yer alan Akkuş aynı zamanda bazı üniversitelerde yeni medya ile ilgili dersler vermeye devam ediyor, daha önce konuşma yaptığı etkinliklerin listesine buradan ulaşabilirsiniz

Sosyal Hayatı

Müziğe 5 yaşında piyano eğitimi alarak başladı, 8 yaşında mandolin, 10 yaşında gitar, 14 yaşında da elektro gitar dersleri aldı.

Üniversitede kurduğu gruplar ile festivallerde konserler verdi. Müziğin mutfağına girerek kendisini kayıt teknolojilerinde geliştirdi ve kendi kayıt stüdyosunu kurdu, bir çok reklam filminin ses tasarımını yaptı. En iyi reklam müziği, en iyi belgesel müziği gibi kategorilerde ödüller aldı.

2012 yılında 2 şarkı kaydetti, tüm şarkıları kendisi seslendirdi. Spotify ile dinlemek için tıklayın.

Müziğe eskisi kadar vakit ayıramasa da elektro gitar, piyano gibi enstrümanları evde vakit buldukça çalmaya devam ediyor.

6 yıl tekvando ile ilgilenen Tolga Akkuş bu spor dalında siyah kuşak almaya hak kazandı.