Hakkında

Tolga Akkuş – Dijital İletişim Uzmanı

Tolga Akkuş 1988’de Ankara doğdu, teknoloji ile münasebeti babasının eve getirdiği Commodore 64  ile başladı. 2000’li yılların başında Myspace, Netlog, Yonja gibi sosyal medya mecralarında müzik gruplarının internet tanıtımlarını yapmaya başladı ve Türkiye’nin ilk dijital iletişim hizmeti veren ajanslarından birini kurdu.

2012’de Sağlık Bakanlığı sosyal medya projesinin kuruluş aşamalarında görev aldı. Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de bu yeni nesil iletişim araçlarını kullanan ilk bakanlık olduğu için sosyal medya hesapları diğer bakanlıklar için de bir örnek teşkil etti.

Tolga Akkuş 2014 yılında Sağlık Bakanlığı sosyal medya koordinatörüyken görevinden ayrılarak Kamu Denetçiliği Kurumu’nda (Ombudsmanlık) göreve başladı. Kurumda yaptığı dijital iletişim çalışmaları takdir toplayan Akkuş, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği görevine getirildi.

2016 yılında Sağlık Bakanlığı’na geri döndü ve Bakan Danışmanı olarak görev yaptı, bir süre sonra Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanı olarak göreve başladı. Daire Başkanlığı makamına 27 yaşında geldi ve Sağlık Bakanlığı tarihinde bu göreve getirilen en genç bürokrat oldu. Görevi boyunca Bakanlığın bütün dijital iletişim faaliyetlerini yürüten Akkuş aynı zamanda birçok yeni dijital projeyi (81 İl Dijital Teşkilatlandırma, WhatsApp Akademi, Sağlıklı Çözüm, Anlık Soru-Cevap Uygulaması vb.) hayata geçirdi. Bakanlığın çalışmaları başta Facebook olmak üzere birçok yeni medya mecrası tarafından diğer ülkelerdeki kamu kuruluşlarına örnek olarak gösterildi.

2018 yılında Sağlık Bakanlığı’ndan ayrılarak Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’na (TRT) geçti ve TRT’nin hakemli dergisi TRT Akademi’de görev almaya başladı.

TRT’nin tüm dünyaya yayın yapan Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda her salı 14.00’te “Dijital Dünya” isimli bir radyo programı hazırlayıp sunan Tolga Akkuş programda iletişim, psikoloji, teknoloji ve yeni medya gibi alanlarda bilgiler sunmaya devam ediyor.

2020 yılında “Hayaller İptal” isimli bir belgeselin senaryosunu yazdı ve yönetmenliğini yaptı. Kanada’da yaşayan ve Koronavirüs salgını yüzünden işsiz kalan bir müzisyenin hikayesini anlatan belgesel eğlence endüstrisine eleştirel bir gözle bakmaktadır.

Siyasal iletişim alanında uzmanlaşan ve birçok siyasetçiye, sendikaya ve bakanlığa “Dijital Siyasal İletişim” danışmanlığı yapan Akkuş edindiği tecrübeleri 2018 yılında çıkardığı Sosyal Medyada Propaganda isimli kitabında topladı. Atılım Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde siyasal iletişim alanında yüksek lisans çalışmalarına devam etmektedir.

Konuşmacı olarak önemli etkinliklerde yer alan Akkuş bazı üniversitelerde yeni medya ile ilgili seminerler vermeye devam ediyor, daha önce konuşma yaptığı etkinliklerin listesine buradan ulaşabilirsiniz

Sosyal Hayatı

Müziğe 5 yaşında piyano eğitimi alarak başladı, 8 yaşında mandolin, 10 yaşında gitar, 14 yaşında da elektro gitar dersleri aldı.

Üniversitede kurduğu gruplar ile festivallerde konserler verdi. Müziğin mutfağına girerek kendisini kayıt teknolojilerinde geliştirdi ve kendi kayıt stüdyosunu kurdu, birçok reklam filminin ses tasarımını yaptı. En iyi reklam müziği, en iyi belgesel müziği gibi kategorilerde ödüller aldı.

2012 yılında 2 şarkı kaydetti, tüm şarkıları kendisi seslendirdi. Spotify ile dinlemek için tıklayın.

Müziğe eskisi kadar vakit ayıramasa da elektro gitar, piyano gibi enstrümanları evde vakit buldukça çalmaya devam ediyor.

6 yıl tekvando ile ilgilenen Tolga Akkuş bu spor dalında siyah kuşak almaya hak kazandı ve hala aktif olarak kick boks çalışmalarına devam etmektedir.