İçeriğe geç →

Hakkında

Tolga Akkuş / Tekno-İletişimci

Tolga Akkuş 1988 yılında Ankara’da doğdu.

2012’de Sağlık Bakanlığı sosyal medya projesinin kuruluş aşamalarında görev aldı. Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de bu yeni nesil iletişim araçlarını kullanan ilk bakanlık olduğu için sosyal medya hesapları diğer bakanlıklar için de bir örnek teşkil etti.

Tolga Akkuş 2014 yılında Sağlık Bakanlığı sosyal medya koordinatörüyken görevinden ayrılarak Kamu Denetçiliği Kurumu’nda (Ombudsmanlık) göreve başladı. Kurumda yaptığı dijital iletişim çalışmaları takdir toplayan Akkuş, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği görevine geldi.

2016 yılında Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanı olarak göreve başladı. Görevi boyunca Bakanlığın bütün dijital iletişim faaliyetlerini yürüten Akkuş aynı zamanda birçok yeni dijital projeyi (81 İl Dijital Teşkilatlandırma, WhatsApp Akademi, Sağlıklı Çözüm, Anlık Soru-Cevap Uygulaması vb.) hayata geçirdi. Bakanlığın çalışmaları başta Facebook olmak üzere birçok yeni medya mecrası tarafından diğer ülkelerdeki kamu kuruluşlarına örnek olarak gösterildi.

2018 yılında Sağlık Bakanlığı’ndan ayrılarak Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’na (TRT) geçti. TRT’nin tüm dünyaya yayın yapan Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda her salı 14.00’te “Dijital Dünya” isimli bir radyo programı hazırlayıp sunan Tolga Akkuş programda iletişim, psikoloji, teknoloji ve yeni medya gibi alanlarda bilgiler vermeye devam ediyor.

2020 yılında “Hayaller İptal” isimli bir belgeselin senaryosunu yazdı ve yönetmenliğini yaptı. Kanada’da yaşayan ve Koronavirüs salgını yüzünden işsiz kalan bir müzisyenin hikayesini anlatan belgesel eğlence endüstrisine eleştirel bir gözle bakmaktadır.

Siyasal iletişim alanında uzmanlaşan ve birçok siyasetçiye, sendikaya ve bakanlığa “Dijital Siyasal İletişim” danışmanlığı yapan Akkuş edindiği tecrübeleri 2018 yılında çıkardığı Sosyal Medyada Propaganda isimli kitabında topladı.

Big data, nesnelerin interneti ve blokchain teknolojileri ile yakından ilgilenen Tolga Akkuş, kamu yönetimi ve siyaset bilimi ile teknolojik trendleri birleştiren çok sayıda proje üretmiş ve kullanıma sunmuştur.

Konuşmacı olarak önemli etkinliklerde yer alan ve kendisini tekno-iletişimci olarak tanımlayan Akkuş bazı üniversitelerde yeni medya ile ilgili seminerler vermeye devam ediyor, daha önce konuşma yaptığı etkinliklerin listesine buradan ulaşabilirsiniz