İçeriğe geç →

Nova Etkisi ve İyi Şans Tragedyası

Last updated on 02/07/2021

Bir olayın iyi mi kötü mü olduğunu yorumlamak bize düşmez, nova etkisi ya da  iyi şans tragedyası tam da bu durumu anlatıyor.

Bir olay yaşanınca çok şanslıyım demek ya da bir şey olmayınca çok şanssızım demek aslında ilkel bir düşünce çünkü hayatın akışı bizi hiç ummadığımız noktalara götürebilir. Süper bir olay olunca hemen sevinmeyin, üzücü bir olay yaşayınca hemen kahrolmayın, olaya geniş pencereden bakın.

Nova etkisi ile özdeşleşen hikayeyi sizinle paylaşayım…

Eric, köpeği ile yürürken, köpeği bir tavşanın peşine takılır ve gözden kaybolur. Eric üzüntü içinde eve gelir ve “bugün çok kötü bir gün” der. Çok geçmeden 2-3 gün sonra kapıya bir kadın gelir, kucağında köpek de vardır. Eric çok sevinir ve kadından da hoşlanır. Sonra “köpek kaybolmasa hayatımın aşkını bulamazdım” der. Sonraki günlerde Eric, kız arkadaşına doğru giderken bir kaza geçirir ve “keşke o an orada olmasaydım” der, bunun bir şanssızlık olduğunu düşünür. Doktor odaya girip “eğer kaza yapmasaydın beynindeki tümörü bu kadar erken safhada bulamazdık” der.

Burada olaya biraz manevi açıdan yaklaşacak olursak, hayatın akışında biz niyetimizi temiz tutarsak olan her türlü iyi ya da kötü olayı her zaman kolaylıkla kaldırabiliriz. Bir şeyin iyi mi kötü mü olduğu zamanla ortaya çıkar.

Elbette her kötü olayı da olumlu olarak görüp gözümüz kapalı yürümemeliyiz, geçen günlerde yazdığım toksik pozitiflik tam bunu anlatıyor, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kategori: Psikoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir