İçeriğe geç →

İnternetten para kazanma üzerine bir eleştiri yazısı

Last updated on 27/06/2021

İnternetten para kazanmak, bugün neredeyse herkesin hayali, bazıları bu hayali gerçekleştirdi bile!

Peki bu iş nasıl olacak?

Ben size durumu teknik açıdan değil algısal açıdan aktarmaya çalışacağım, nasıl internet tüccarı olunur, bu soruya cevap arayacağız.

Bir ürün satmak için mağaza açmak gerekir, küçük ya da büyük bir yer lazım. Bir örnekle ilerleyelim, internet üzerinden ayakkabı satmak istiyorsunuz, kendi ürettiğiniz ayakkabıyı müşterilerle buluşturma kararı aldınız.

Ne yaparsınız, hemen bir dükkan açalım. Önce yeri kiralarsınız, sonra dekorasyon, işçileri belirlersiniz, elektrik, su giderleri derken aylık en az 10 bin lirayı bu işe yatırırsınız. İşe girerken yaptığınız dekorasyon ve diğer masrafları saymıyorum, onlara da 100 bin dersek az demiş oluruz.

Sonra “ya dur, biz internet çağındayız, orada satalım” diyebilirsiniz, mantıklı da…

“Bizim komşunun oğlu şu web sitemizi yapsın” diyerek, cebine az bir harçlık koyarak siteyi yaptırdınız ama bir türlü verim alamadınız. İnstagram hesabını siz yönettiniz, reklam parası olarak “ayda 200 lira verelim de bir deneyelim” dediniz.

Bu iş olur mu, olmaz?

E-ticaretin en büyük sorunu işte bu! Bir mağaza açarken nasıl para harcıyorsanız aynısını internet mağazası açarken de harcamalısınız, her ay mağazaya neden 10 bin kira veriyorsunuz çünkü cadde üzerinde. O zaman siz de internette işlek bir caddeye dükkan açmak için ayda 10 bin lira reklam ücreti vermelisiniz.

Elma aynı elma, ticaret aynı, müşteri aynı, para da aynı. Mecra değişse de kurallar değişmez, bir işi dijitalde yapıyorsanız normal dünyada harcadığınız kadar zaman, para ve emeği de ortaya koymanız gerekir.

İnternet ne okadar zor, ne de çocuk oyuncağı. Bir tarla eker gibi, bir dükkanda yerleri siler gibi ilgilenmek şart. Anlaşılmıştır umarım.

Kategori: Pazarlama

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir