İçeriğe geç →

Koşmasaydım Yazamazdım kitap eleştirisi

Last updated on 27/06/2021

Kütüphanemin tozunu alırken Koşmasaydım Yazamazdım kitabım yere düştü, yazarı Haruki Murakami. Kitap yere düşünce “bu bir işaret” dedim ve kitapla ilgili görüşlerim sadece bana kalmasın diye sizinle paylaşmaya karar verdim.

Kitap, adından da anlayacağınız gibi koşmanın faydalarından bahsediyor…

Haruki Murakami hızla artan popülaritesini spor ile ilişkilendiriyor. Spor yapmak kapasiteyi artırır ve insanı disipline eder, koşmak da en eski sporların başında gelir. İşte kitap da spor yapmaya ve koşmaya bu açıdan bakıyor, insanların öz disiplin açısından kendini geliştirmesinin hayatın her alanını etkileyeceğinden bahsediyor.

Kitabı okuduktan sonra ayakkabıları bağlayıp direk koşuya çıkabilirsiniz fakat ertesi gün aynısını yapabileceğinizi düşünmüyorum. Kitapta iç dünyasını anlatan yazar, insanlara neden disipline olmaları gerektiğini sistematik olarak anlatmıyor.

Haruki Murakami kitaplarını çok severim fakat sevmediğim tek kitabı buydu. Hep sevdiğim kitapları yazacak değilim, bu sefer de “bunu sevmedim” demek için yazdım. Murakami sayfalarca koşu edebiyatı yapmış, bunu daha kısa bir metinle hatta bir blog yazısı ile belirtebilirdi fakat kendi kitaplarının “kamera arkasını” koşu üzerinden vermek istemiş.

Ayrıca kitapta “koşmasaydım yazamazdım” gibi bir iddia yok, kendi yazarlık kariyerini koşu ile net olarak birleştirmemiş. Bar işleten rahat bir adamın kendi iradesine karşı verdiği savaşı bolca tekrara düşerek anlatmış.

Bu kitap benim için bir zaman kaybıydı…

Kategori: Kitap İncelemesi

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir