İçeriğe geç →

MOCKUMENTARY: DALGA GEÇMEK İÇİN ÇEKİLEN BELGESEL

Mockumentary ya da melgesel…

Hemen konuya gireyim ve fazla vaktinizi almayayım dostlar.

1980’li yıllarda Amerika’yı kasıp kavuran rock ve metal çılgınlığı ile birçok grup dünya çapında tanınmaya başladı. Bu grupların sahneleri ve albümleri kadar arka planda yaşanan olaylar da hayranların ilgisini çekiyordu.

Metallica bu durumu en iyi kullanan grupların başında geliyordu.

Metallica ve turne dedim ama içim cız etti. Metallica’nın belki de en iyi elemanı, bass gitarist Cliff Burton, İsveç’te bir konser dönüşünde yolun buzlanması ile turne otobüsünün kayması sonucunda henüz 24 yaşındayken hayatını kaybetti, kendisini bu klipte görebilirsiniz.

Stüdyo kayıtları ya da turnelerde ucuz kameralar ile çekilen amatör görüntülerin yerini bir süre sonra tamamen backstage videoları çeken büyük prodüksiyonlar aldı ve grup üyeleri neredeyse bir oyuncu gibi sahne arkası performansı sergilemeye başladılar.

İşin tüm doğallığı ölmüştü…

Bunun en uç noktalarından birisi de Iron Maiden grubunun Flight 666 belgeselidir. Grubun kendilerine ait uçakla yaptıkları turnenin önemli noktaları seyirciler ile buluşmuştur.

Flight 666 fragmanı

Bu grupların samimiyetsizliğe varan sahne arkası görüntüleri ile hayranlarını birer para kaynağı olarak görmesini eleştiren Rob Reiner, çektiği Spinal Tap isimli filmde kendi uydurduğu Spinal Tap isimli bir rock grubunun yaptığı ABD turnesini anlatıyor. Grup filmden sonra diğer gruplar gibi popüler oldu : )

İşin garip yanı böyle bir grubun gerçekte olmaması…

Bu film ne bir komedi filmi ne de bir belgesel olarak adlandırılabiliyor. Rob Reiner buna yeni bir kategori ismi türetiyor: Mockumentary.

Alay etme anlamına gelen “mock” kelimesi ile belgeseli yani “documentary” kelimesini birleştirip bunu türetiyor. Bunu yaparken o grupların gerçekçi olmayan hareketleri ile başarılı şekilde dalga geçiyor.

Spinal Tap fragmanı

Mockumentary kategorisindeki filmler durumu eleştiren ve parodiler ile bunu süsleyerek insanları sıkmadan eleştirilerini izletebilen bir hale geldiler. Bu filmler eleştirdikleri duruma kinayeli şekilde yanaşarak dikkat çekmeyi her dönem başarırlar.

Yarın görüşmek üzere…

Kategori: Sanat

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir