İçeriğe geç →

SPIN-OFF VE CROSSOVER

Last updated on 07/03/2021

Nasrettin Hoca’nın kazan hikayesini bilirsiniz, finalde kazan doğuruyor peki diziler ya da filmler doğurabilir mi?

Spin-off hem medya dünyasında hem de iş dünyasında kullanılan bir kavram.

Duruma medya açısından bakacak olursak; bir film, dizi ya da çizgi filmin içindeki bir ya da birden fazla karakterin başka bir içerikte hikayesinin devam etmesi diyebiliriz. Mesela GORA filminden sonra çekilen Arif V 216 için spin-off diyebiliriz, yine aynı filmden çok yakında Erşan Kuneri dizisinin de çıkacağı ile ilgili haberleri okudum, sanırım çekimler devam ediyor.

Rocky filminde yer alan boksör Apollo Creed’in oğlu için çekilen Creed filmi de bir spin-off’tur. Behzat Ç. dizisinde yer alan Ercüment Çözer karakterinin hikayesini anlatan Saygı isimli dizi de bir spin-off örneği olarak gösterilebilir.

İş dünyası açısından baktığımızda büyük bir şirketten ayrılan yan markanın kendi yolunu çizmesi olarak tanımlayabiliriz. Yatırımcıların destek olması ile piyasaya giren “yan ürün” diyebileceğimiz bu marka, çatı marka ile bir ekosistem oluşmasına da imkan sağlayabilir.

Spin-off  kavramı medya sektöründe crossover ile karıştırılmaktadır.

Crossover, farklı projelerde yer alan karakterlerin birbirlerini desteklemek ve daha fazla kitleye ulaşabilmek adına bir araya gelmesidir, bu özellikle süper kahraman filmlerinde gördüğümüz  bir durumdur. Örümcek Adam ile Kaptan Amerika’nın alakasız bir şekilde hikayelerinin kesişmesi bir crossover örneğidir.

Türkiye’den güzel bir crossover örneği verelim.

Dönemin en çok izlenen dizilerinden Behzat Ç. ile Leyla ile Mecnun‘un başrol oyuncuları bir araya gelmişti.

https://www.youtube.com/watch?v=Nc2N6O-vtIc

İsterseniz spin-off isterseniz crossover yapın ama bir şey yapın, üretin. Eleştirmeyin, daha iyisini yapın, izlemeyin izlenin. Üretin ve ürettiklerinizi yeniden yorumlayın, geçmişi geçmişte bırakmadan yarına taşıyın. Ben yazmaya, araştırmaya, okumaya ve üretmeye devam edeceğim.

Yaptığınız yorumlar için teşekkür ediyorum, yarın yeniden görüşmek üzere…

Kategori: Pazarlama

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir