İçeriğe geç →

KANA BULANMIŞ TEHLİKELİ PORTAKALLAR

Portakal sever misiniz?

Portakal ağaçları bize hem dünü hem de yarını gösterir, nasıl mı? Portakal ağacında meyveler yani portakallar dururken diğer yandan dalda portakal çiçeklerini görürsünüz. Meyveleri dallardayken aynı anda çiçek açan bir ağaç.

Hem ölümü hem de doğumu simgeler, aynı anda…

Baba filmi (The Godfather) Amerika’da yaşayan İtalyan ailelerinin hikayelerini Don Corleone’nin ailesi üzerinden anlatmaya başlıyor. Aile demişken şunu da belirtmek gerekir Don Vito Corleone aile yapısına çok önem veriyor, hatta şöyle bir sözü var:

Ailesiyle vakit geçirmeyen adam gerçek bir “adam” değildir.

Don Vito Corleone ve sonrasında bu önemli ailenin başına geçen çocuklarının hikayelerini anlatan film, Mario Puzo’nun kitabından Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

Şimdi gelelim portakalın vitaminli kısmına…

Baba filmlerinde portakal ölümü simgelemektedir. Bir sahnede portakal görürseniz anlayın ki portakala en yakın kişi ölecektir. Örnek vermek gerekirse, Don Corleone suikaste uğrarken portakal seçiyordu ya da ölüm sahnesinde torunu ile portakal yiyordu.

Francis Ford Coppola bu durumun tesadüfen ortaya çıktığını fakat daha sonra bu 3 filmlik muhteşem seride 22 kere portakalın ölüm getirdiğini söylemektedir.

Yazının başında da belirttiğim gibi Don Corleone aile yapısına ve geleneklere önem veren birisiydi film ilerledikçe gelenekten kopan ailenin yol aldığı serüvene tanık oluyoruz. Portakal da geçmişi ve geleceği anlatan dalları ile bize bu mesajı veriyor.

Aşağıdaki videoda filmdeki portakal sahnelerini izleyebilirsiniz.

Baba filminden bahsetmişken bu kuleşov efekti yazımı da şuraya tıklayarak okumanızı öneriyorum. Bu yazının sonunda da Baba filmi ile ilgili önemli bir video var.

Afiyet olsun.

Kategori: Yaşam

2 Yorum

  1. Yakup Yakup

    Abi gerçekten bukadar farklı konuyu nasıl bulabiliyorsunuz.., çok başarılı yazılar yazıyorsunuz.
    Artık instegram whatsapp yerine sizin yazılarınız arasında dolaşıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir