İçeriğe geç →

AFORİZMALARDAN ALGORİTMALARA

Last updated on 11/03/2021

Dün yazdığım yazıya göstermiş olduğunuz ilgi beni çok mutlu etti, yazıma böyle başlamak isterim, gelen mesajlar ve yorumlar bana güç verdi!

Arthur Schopenhauer’ın Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar kitabını yıllar önce okumuştum, bugün kitaplığımı düzenlerken karşıma çıktı ama ben ilk gördüğüm an “aforizmalar” başlığını “algoritmalar” olarak okudum : )

Sonra aklıma bu başlık geldi işte, aforizmalardan algoritmalara…

Schopenhauer bu eserinde “hiçbir şey, her yönüyle kusursuz değildir” diyor fakat biz bugün kusursuzun peşindeyiz. Navigasyon bize en hızlı gidebileceğimiz yolu gösteriyor, endüstri 4.0 ile hata yapmayan fabrikalar inşa ediyoruz. İnsan hata yapmadan doğruyu bulamaz.

Düşe kalka büyürsün, düşmeden kalmayı bilemezsin, kalkınca da tekrar düşmemek için uğraşırsın. Hata yapamayan insan öğrenemez, bir çayın ne kadar sıcak olduğunu öğrenmek için çocuk o çay bardağına dokunmalıdır ve “sıcak nedir?” öğrenmelidir.

“Herkese boyun eğdirmek istiyorsan, kendin akla boyun eğmelisin”

Schopenhauer akla boyun eğmelisin derken bahsettiği şey yapay zeka değil dostlar. Önceden öğrenmek ve bilmek önemli kavramlardı. Bugün bilmek için Google araması yapmak yeter gibi geliyor insanlara…

Bilmek için, öğrenmek için bir arama yetmez, okumak gerekir, bazen yaşamak, bazen acı çekmek, hata yapmak gerekir. Tam burada Aforizmalar kitabından başka bir söz geliyor:

“Kişi kendinde ne çok şeye sahipse başkalarında o kadar az şey bulabilir.”

Akla boyun eğebilmek için önce aklımızı kullanmamız gerekiyor. Bir konuda 5 dakikalık bir Google araması yapan kişiyle bu konudaki tüm kitapları okuyan kişileri ayırabilmek çok zor. Bu konu ile ilgili Google etkisi isimli bir yazı yazmıştım, buraya tıklayabilirsiniz.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar kitabından başka bir söz:

“Sonunda herkes yine de yalnız başına kalır ve dahası, kimin yalnız olduğu da ayrıca tartışmalıdır…”

Bugün kim yalnız? İnstagram’da 1 milyon takipçisi olan mı yoksa bir odada tek başına oturan mı?

Bu konu ile ilgili de sosyalleşme illüzyonu isimli yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Aforizmalar duygularımızı en minimal şekilde anlatmamızı sağlayan sözlerdir, bugün hızlıca öğrenmek için aforizmalar değil Google algoritmaları ile ilerliyoruz. Hızlanmak için algoritmalardan çok aforizmalara ihtiyacımız var çünkü hepsinde bir yaşanmışlık ve tecrübe mevcut.

Yapay zeka, algoritmalar önemli, sorun yok.

Ama!

Yüzyılların birikimini içinde taşıyan aforizmaları hafife almayın, algoritmalar insanlığı daha iyi yerlere götürecek ama gün gelince aforizmalar kurtaracak, çünkü aforizmalar internete ihtiyaç duymaz…

Aforizmalarla algoritmaları karşılaştırdık ama yazımı aynı kitaptan ama konuyla alakasız bir Schopenhauer sözüyle bitiriyorum.

“Düşmanının bilmemesi gereken şeyi, dostuna söyleme.”

Kategori: Yaşam

2 Yorum

  1. Yakup Yakup

    Sayfanız ile ilgili ufak bir istekte bulunsam ; teknoloji dünyasında okadar kolaya alışmışken aklıma gelen iki istek biri sayfanızdaki diğer yazıları okumak için her seferinde alt kısımda bulunan sayfa (1, 2… 23) sayılarını tıklayıp diğer yazıları okumaya çalışmam biraz uzun sürüyor:) liste halinde başlıkları görüp okuyabilsek çok daha iyi olur. Diğer isteğim telefonumuza gün içinde okadar gereksiz bildirimler gelirken bu değerli yazılarınızın yayınlandığını gösteren güzel bir bildirim almak beni çok mutlu eder. İnşallah 968 gün daha burda buluşmak dileğiyle…

  2. Aydın Kuran Aydın Kuran

    İnsan ruhundan süzülerek oluşan aforizmaları, önemsiyorum..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir