İçeriğe geç →

Güldürürken Düşündürmek Mümkün mü?

Bugün konumuz infotainment. İnformation ile entertainment kavramlarının birleşmesi ile ortaya çıkan bu kavram günümüzde insanların dikkatlerini çekmek için kullanılması zorunlu bir teknik. Biz Türkçe buna bilgilence desek nasıl olur, bence fena olmadı.

Çevremizde o kadar uyarıcı var ki dikkatimizi bir yere veremiyoruz, bu yüzden zihnimizi yeterince doğru bilgi ile dolduramıyoruz. Dijital mecralardan okuduklarımızın bizi bilgilendirdiğini düşünüyoruz fakat maalesef yanılıyoruz dostlar.

Televizyonlarda sadece reklam yayınlansa kimse izler miydi? Bu diziler, haber programları neden yapılıyor amacı basit, insanlar izlesin ve o kanalda kalsınlar diye. Yeni nesil dijital mecralar ile artık herkes bir yayıncı oldu.

Mahalledeki kasap bile yayın yaparak bana ulaşmak istiyor ve benim kendisini beğenmemi bekliyor. Kasap, kurumlar, şirketler ve bunun gibi tüm sayfalar şunu da düşünmeli, insanlar bu sayfayı neden takip etsin? Sebebi basit, insanlar öğrenmek istiyor ama bunu yaparken de eğlenmek istiyorlar, bunu kim sunarsa o dijital yayınlar daha başarılı oluyor.

Yazımın başlığında güldürürken düşündürmek mümkün mü diye sordum, cevabım evet. Bakınız, Nasrettin Hoca!

Nasrettin Hoca hikayelerindeki bilgileri insanlara özellikle de çocuklara sade olarak anneler babalar her gün yüzlerce defa söylüyorlar ama hocanın hikayeleri kadar ilgi çekmiyor. Hoca güldürüyor ama arka planda da düşündürüyor.

Bana infotaintment nedir diye sorsaydınız üstte yazdıklarımı size söyler ve susardım fakat yaptığım araştırmalar işin başka bir boyutunun daha olduğunu bana gösterdi. Otomobillerdeki yeni nesil multimedya sistemlerine de infotaintment adı veriliyormuş. Otomobil bilgi eğlence sistemi olarak hizmet veren bu sistemler görüntü ve ses ile insanları hem eğlendiriyor hem de bilgilendiriyor. Önceden arabada gördüğümüz her panel bizi sadece bilgilendirirdi, benzinin bitti derdi mesela. Sonrasında teknoloji ile sensörler işi başka bir seviyeye çekti, “sol lastiğinin havası indi şişir” diye uyardı arabamız bizi. Şehirler büyüdü, insanlar günlerinin 2 saatini yollarda geçirmeye başladılar, mesela ben! Bu kadar uzun süre geçirdiğimiz otomobillerimiz de canımız sıkılmasın diye bizi bilgilendirirken aynı zamanda da eğlendirmeye karar verdiler.

Araç içinde bu kadar eğlenceli unsurun olması gerçekten güzel fakat arabayı sürenlerin eğlenmek yerine yola bakmalarını tavsiye ediyorum.

Görüşlerinizi yorum olarak bekliyorum, yazılarımı her sabah okumak istiyorsanız https://t.me/s/tolgaakkuscom kanalıma abone olabilirsiniz.

Kategori: Müzik Teknoloji Yaşam Yayıncılık

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir