İçeriğe geç →

Aşil Topuğu

Mafya filmlerinden aşinayız bu topuk işine. Birine gözdağı vermek istiyorsanız topuklarına sıkarsınız, ben demiyorum, filmler öyle diyor. İnsan neden birini topuğundan vurur diye araştırdım, sebebi basitmiş. Topuktan vurduğunuz zaman öldürmeye teşebbüse girmiyormuş, ve daha az bir ceza alınıyormuş. Vurulan kişi kendisini vuranın kısa süre sonra çıkacağını bildiği için şikayetçi de olmuyormuş.

Topuktan vurmanın bambaşka bir hikayesi daha var aslında, bugün size aşil topuğundan bahsedeceğim.

Aşil’e Akhilleus da diyebiliriz. Bu eski bir mitolojik hikayeye dayanıyor. Annesi Aşil’i kutsal nehirde yıkamış ama yıkarken topuğundan tutup suya batırmış, kendisi suya dokunamıyormuş. Kutsal suda yıkanan Aşil’e kılıç işlemiyormuş, bir nevi ölümsüzmüş fakat bir sorun varmış o da topuğu. Annesi topuğundan tuttuğu için topuğu en zayıf noktasıymış, çünkü suya orası temas etmemiş. Cesur savaşçı Aşil tahmin edeceğiniz gibi topuğuna isabet eden bir ok ile ölmüş, bu konu Truva filminde de işlenmişti zaten…

Bu mitolojik hikayenin bir de tıp boyutu var. Topuğun üstünde yer alan ve bacak kaslarını topuğa bağlayan tendona da aşil tendonu denir.

Bu kadar aşil konusuna girmişken aşil sendromu demezsek olmaz. Aşil sendromu, insanların kendilerini kusursuz ve kudretli görmesi ile ortaya çıkar. Aynı mitolojik hikayedeki Aşil gibi zannederler kendilerini ama aslında bu görüntülerinin ve ruh hallerinin altında çok saçma zayıflıkları vardır.

Dünya edebiyat tarihinin en eski ve en önemli eserlerinden birisi olan İlyada sayesinde bakın nerelere geldik. Herkesin zayıf yönleri vardır, imkansız diye bir şey yoktur arkadaşlar. Bunu sadece karşınızdaki insanları düşünerek okumayın, kendinize karşı savaşınızı da gözünüzün önüne getirin. Lao Tzu “Başkalarına karşı zafer kazanan kuvvetlidir, kendi nefsine karşı zafer kazanan ise kudretlidir” diyor.

Zayıf noktalarınızı iyi belirleyin ve o noktalarınızı güçlendirin, böylece “kusursuz” olduğuna inanan insanların her zaman bir adım ötesine geçebilirsiniz. Kusursuz olmayın, kusursuz olmaya çalışın. Kusursuz olmaya çalışanlar her zaman yeni kusurlarını farkedebilirler, kusursuz olduğunu düşünenler ise en büyük kusuru işlerler.

Okuduğunuz için teşekkürler. Görüşlerinizi yorum olarak bekliyorum, yazılarımı her sabah okumak istiyorsanız https://t.me/s/tolgaakkuscom kanalıma abone olabilirsiniz.

O kadar topuk demişken şu şarkıyı da paylaşayım bari, çok severim…

Kategori: Psikoloji Yaşam

Tek Yorum

  1. Inci Güneş Inci Güneş

    Anlatim guzeldi. Aşil’in topuğuna Necip Fazıl Kısakürek’in Idelocya Örgüsü kitabını okurken rastladım ,naçizane fikrim bu kitabı okuyun..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir