İçeriğe geç →

Webinar

İnsanları bir araya toplamak ve bir konuda konferans vermek istiyorsunuz. Bu sunumu yapmak hem maddi hem de zamansal olarak size pahalıya patlayabilir. 100 kişiyi bir şehirde toplamak, otel masrafları, yemek masrafları, yol masraflarını karşılamak sizi her açıdan yorabilir.

İnsanları fiziksel olarak toplamak artık eskisi kadar önemli değil, uzun yıllardır kullanılan webinar teknolojisi ile seminerler, eğitimler, sunumlar artık biz neredeysek orada. İnsanları sanal olarak bir yerde toplayan webinar, internet üzerinden toplantı yapmanızı sağlayan bir uygulama.

Bu online seminerler ile mekandan ve zamandan tamamen bağımsız olarak insanları toplayabilirsiniz. İki taraflı ses ve görüntü teknolojisinin kullanıldığı webinar, “web” ve “seminar” kelimelerinin birleşiminden türemiştir.

Bu teknoloki ile sunum yaparken üstünde çizimler yapabildiğiniz beyaz tahta uygulamalarını da kullanabilirsiniz hatta bilgisayarınızın ekranındakini herkese izleyebilirsiniz. Artık her toplantı bir tık ile başlayabilir, çevreci ve ucuz bir şekilde insanlara bilgi aktarımı yapılabilir aynı zamanda da zamanı daha verimli kullanabilirsiniz.

Webinarı yapan kişi isterse tüm eğitim kaydedebilir ve sonradan tekrar izlenecek bir formatta yayınlayabilir elbette bu yapıldığında artık o video bir webinar olamaz çünkü webinarda gerçek zamanlı etkileşimler olur, o ise sadece bir eğitim videosundan ibaret olur.

Aynı anda her yerde bulunabilmemizi sağlayan teknolojilere ubiquitous deniliyor, onunla ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Başarılı webinar programlarını araştırdığımda karşıma bu liste çıktı, ben kullandıklarımı bold olarak yazıyorum.

Google+ Hangouts

OnStream

ClickWebinar

Brainshark

omNovia

Webinars OnAir

Skype

GoToWebinar

Cisco WebEx

Adobe Connect

MegaMeeting

ReadyTalk

AnyMeeting

iLinc

Blackboard Collaborate

Dağlar mı, yollar mı, denizler mi engel diyor Haluk Levent, haklı da. Bunlar artık seminer vermenize engel değil, webinar ile kolayca seminer verin.

Yarın yeni yazıda buluşalım.

Kategori: Bilişim Etkinlik Teknoloji Yayıncılık

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir