İçeriğe geç →

Spin Doktoru

Spin Doktoru terimi “Significant Progress in the News” yani “Haberde Belirgin Seyir” kavramından geliyor. Baş harfleri birleştirdiğimizde ortaya SPİN çıkıyor. Bu terim baş harflerin birleşiminden çıksa da aynı zamanda spin kelimesi kendi içinde de bu kavramın tüm özelliklerini karşılıyor. Spin çevirmek, döndürmek anlamına da geliyor. Spin doktorları da spin denetimi adı altında olayları ve olayların algısını istesen yönde çeviriyorlar.

Ortada bir olay var ve bu bize zarar verecek diyelim, spin doktoru geliyor ve olayı daha farklı yorumluyor, üstüne de bir sahte bir senaryo yazıp olayı meşrulaştırıyor. Bu kişiler kitlelere verilecek mesajları tasarlarken kötü şeylerin bile olumlu algılanmasını sağlayacak değişiklikler yaparlar ve etik değerleri de pek umursamazlar.

Spin denetimi gerçeklerin etrafında yalanlar ile dönme sanatıdır. Olumsuz sonuçları olan bir durumu veya kayıp yaşanan bir gelişmeyi döndürerek yani spin ederek insanlara güzel bir olaymış gibi gösterirler.

Bunu Nasrettin Hoca’dan birçok örnekle süsleyebiliriz. Nasrettin Hoca eşekten inerken düşmüş, soranlara da “Ben zaten inecektim” demiş. Hoca, yağmurdan ıslanmamak için kaçan adama “Allah’ın nimetinden kaçmaktan utanmıyor musun” dedikten sonraki gün yağmurdan kendi kaçmış soranlara da “Allah’ın nimetine basmamak için koşuyorum” demiş.

Spin doktoru nedir görmek istiyorsanız Wag the Dog Türkçesi ile Başkanın Adamları filmini izleyebilirsiniz. Siyasal algı yönetimi nasıl yapılır film çok güzel açıklıyor. ABD başkanı bir skandala karışıyor ve olayı geçiştirmek için stüdyo ortamında sahte bir savaş çıkarılıyor.

Halkla ilişkiler, lobicilik, uluslararası ilişkiler, siyasal iletişim gibi alanlarda kullanılan spin denetimi yapılabilir. Spin doktorunun tek amacı çalıştığı kişinin veya kurumun çıkarlarını korumaktır, bunu yapmak için etik bir engeli de yoktur, her türlü hileyi yapabilir, olumsuz şeyleri görmezden gelir, olumlu şeyleri köpürtür.

Yarın görüşmek üzere…

Kategori: Pazarlama

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir