İçeriğe geç →

John Doe

Kaybedenler Kulübü filmini izlediyseniz filmde sorulan şu soru dikkatinizi çekmiştir: Kim bu Erol Egemen?

Ben de soruyorum, kim bu John Doe…

İnternette yabancı bir sitede isim soy isim kısmını doldurmanız isteniyor, isim kısmını yazacağınız bölümde örnek olarak John Doe yazıyor, bir tasarım yaptıracaksınız ve aldığınız hazır şablonda da John Doe yazıyor, kim bu adam diye soruyoruz kendimize.

ABD, Kanada ve İngiltere’de gerçek kimliği bulunamayan veya kimliği gizli tutulmak istenen kişilere verilen bir isim John Doe.

Bizdeki “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa” kavramına eş değer bir isim.

– Borcu kimden aldın?

– Boşver kimden aldığımı, sarı çizmeli Mehmet ağa işte

Erkeklere John Doe denilirken kadınlara da Jane Doe deniliyor. BM toplantısını protesto eden ve gözaltına alınan bir gösterici grubunda tüm erkeklerin üzerinden Jonh Doe, tüm kadınların üzerinden de Jane Doe kimliği çıktı.

Kim olduğu bilinmeyen, kimliği saklanan veya üzerinden kimlik çıkmayan cesetlere John Doe diyebilirsiniz. Kim olduğu bilinmeyen dediğimizde aklıma Daft Punk geliyor, onları aslında tüm dünya tanıyor ama bir yandan da tanımak istemiyorlar. Çoğu zaman gizemli olmak daha kazançlı bir durumu ortaya çıkarabilir.

Unutmayın, güç gizden gelir.

Bugünün görselinde Daft Punk ve karizmatik maskelerini paylaşmışken şarkımız da maskeli balo olsun. Yarın yine 3 dakikanıza talibim, bekliyorum.

 

Kategori: Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir