İçeriğe geç →

Omnichannel Pazarlama (77. Gün)

İnsanlara ulaşmak kolaylaştıkça dikkatlerini çekmek ve hayatlarına girmek de zorlaşıyor. Perakende satış ile iç içe geçen online kanallar ile ana cadde üzerinde bir mağazanızın olması tek başına bir şey ifade etmiyor aynısı online kanallar için de geçerli, kendinizi fiziksel bir şekilde konumlandıramazsanız müşteriler online gücünüzü pek önemsemiyor.

Omnichannel, offline ve online kanallardaki pazarlama stratejilerinin aynı anda ahenk içinde sürdürülmesini sağlayan bir tekniktir. Bu teknikte başarılı olabilmek için müşterilerimizi iyi tanımalıyız, bize hangi kanaldan ulaştıklarını ve bizden ne beklediklerini iyi anlamalıyız.

Omnichannel marka tutarlılığı ve müşteri sadakati konusunda size çok şey katabilir. Müşteriler ile farklı kanallarda devam eden iletişimin ana bir platform üzerinden yönlendirilmesi müşterileri markanıza bir adım daha çekecektir.

Konuyu bir örnek ile açıklamanın zamanı geldi. İnternette bilgisayarınız ile çanta araştırıyorsunuz, bir e-ticaret sitesindeki çerezler sayesinde profilleniyorsunuz. Sonrasında cep telefonunuzdan internete tekrar giriyorsunuz ve re-marketing (yeniden pazarlama) sayesinde incelediğiniz ürün ile ilgili reklamları görmeye başlıyorsunuz, siteye girip ürünü sepete ekliyorsunuz. Okula gidip arkadaşlarınızın da fikrini aldıktan sonra firmanın çağrı merkezini arayıp merak ettiğiniz konuları soruyorsunuz. Çanta geldikten sonra internetteki rengi ile aynı durmadığını görüyorsunuz, ana caddede bulunan mağazasına gidiyorsunuz ve ürünü değiştiriyorsunuz. 1 ay sonra üründe bir sorun olduğunu görüyorsunuz ve sosyal medyada bu sorunu dile getiriyorsunuz, firma size kargo ile gönderdiği basılı kataloğu ile  yeni bir ürün seçmenizi istiyor, siz de e-mail ile istediğiniz yeni ürünü yazıp gönderiyorsunuz.

Gördüğünüz gibi artık bir çanta için bile onlarca farklı kanaldan kesintisiz iletişim sağlanıyor.

Big data burada da karşımıza çıktı, markalar ellerindeki verileri en iyi şekilde kullanmayı öğrendikçe müşteri memnuniyeti de artacaktır. Müşterilerinizi ne kadar iyi tanırsanız o kadar çok kazanırsınız, insanları tanımanın en iyi yolu elbette verilerini incelemek, bu yüzden markaların bu konuya yatırım yapması gerekiyor.

Omnichannel pazarlama ile multichannel pazarlamayı da karıştırmamak lazım. Multi kanallı pazarlamada müşteriler ile farklı platformlardan iletişim kurabilirsiniz ama her seferinde yeniden başlarsınız, omnichannel pazarlamada tüm mecralar bir bütündür ve 1 sene önce e-ticaret sitesinde ne konuştuysanız, fiziksel mağazaya girdiğinizde sohbete kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

(Bu yazıda 319 kelime var) #100Gün100Kelime’de 77. gün sona erdi.

Kategori: Pazarlama

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir