İçeriğe geç →

Everything Is a Remix (73. Gün)

Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles Duell, 1899 yılında “artık yeni bir şey yok . İcat edilebilecek her şey icat edildi” demiş, bu söz ile yıllardır dalga geçiliyor, peki ya adam haklıysa?

Son yıllarda tüm Dünya; girişimcilik, teknoloji ve inovasyon gibi konular ile eskisinden daha çok ilgilenmeye başladı. Herkes yeni şeyler icat etmek istiyor, kimsenin görmediği fırsatları görüp zengin olmak istiyor, belki de günümüzün yeni “altına hücum”u bu…

İnovasyon dediğimizde; aklımıza daha önce kimsenin bulmadığı, kimsenin yanına yaklaşamadığı fikirler veya icatlar gelir ama durum aslında öyle değil. Bulduğumuz fikirler veya icatlar, bizden önce bu konu hakkında düşünen kişilerin buldukları şeylerin birer kombinasyonundan öteye geçemez. Yani bugün “yeni” dediğimiz şeyler aslında geçmişten esinlenilen veya çalınan fikirlerden ibarettir.

Sanırım Patent Dairesi Başkanı Charles Duell haklıymış…

Film yapımcısı Kirby Ferguson, Everything is a Remix ismini verdiği video serisi ile üretim mekanizmalarına “kral çıplak” diyebilen bir eser ortaya koymuş. Ferguson, üretim sürecinin durup dururken “bana ilham geldi, hadi üretmeye başlayayım” denilerek başlanan bir süreç olmadığını, tamamen geçmişten, tecrübelerden yani yaşanmışlıklardan beslenen ve bunları yorumlayarak elde edilen bir süreç olduğunu ifade ediyor.

Bu yazıdan sonra ünlü yönetmen Tarantino’ya veya Matrix filmine bakış açınız değişecek. Ferguson, üretilen ve bize “yeni” diye sunulan şeylerin aslında önceden de olduğunu gözler önüne sererken sanatçıları eleştirmiyor ve bu yöntemi üretimin çıkış noktası olarak tanımlıyor. Şarkılar, çizgi romanlar, resimler veya filmler; hepsi “remix” ile oluşur yani eskileri karıştırarak.

Kirby Ferguson, yaratıcılık sürecini 3 aşamaya ayırmış,

  • Kopyala
  • Dönüştür
  • Birleştir

Kill Bill filmini izlediniz mi bilmiyorum ama dünyanın en iyi yönetmenlerinden olan Tarantino’ya ait olan bu filmdeki çoğu sahnede eski filmlerden esinlenmeler mevcut, şimdi videoyu izleyelim J

Bence Tarantino, esinlendiği filmlere bir saygı duruşunda bulunarak o sahneleri kullanmış, en azından ben öyle düşünmek istiyorum. Kill Bill filmini izlediyseniz, filmin en önemli noktalarının hep başka yerlerden alındığını anlayacaksınız.

Kirby Ferguson, yaratıcılığı “farklı fikirlerin bir araya getirilmesi” olarak tanımlıyor. Sizin de aklınıza şu soru geldi mi, peki ortaya bir şey yokken insanlar nereden esinleniyordu, cevap vereyim: Doğadan…

Şimdi de efsane Matrix filmine Kirby Ferguson gözüyle bakalım…

Özellikle Hollywood’un tüm işlerinin iyi bir remix olduğunu söyleyen Ferguson, esinlenmenin kötü bir şey olmadığı konusunda da ısrarcı oluyor. Bu konuda söylenen etkileyici bir söz ile yazımı bitiriyorum.

“İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar çalar”

(Bu yazıda 369 kelime var) #100Gün100Kelime’de 73. gün sona erdi.

Kategori: Yayıncılık

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir