İçeriğe geç →

ME TIME

Yıl 2021…

2 kıt kaynağımız var, birisi zaman diğeri dikkat. Bu iki kaynağımız diplomalardan hatta tapulardan bile daha değerli.

Zaman

Dikkat

Me time denilen kavram en değerli bu iki kaynağımızı görmemize ve kendimiz  için kullanmamıza olanak sağlıyor. Yaptığınız şeyi sadece kendiniz için yapacağınız zaman dilimi, sessizce bir odada düşünebilirsiniz ya da kuaföre gidebilirsiniz, alışveriş de olur…

Bu kavramı “ben zamanı” ya da “kendime ait zaman” olarak çevirebiliriz.

Hayat karmaşasında kendimizi unutabiliriz, iş temposu ya da okul temposu yüzünden kendimize vakit ayıramayabiliriz daha ilginci de var, kendimize ayırabileceğimiz çok vakit olursa yani çok boş vaktimiz varsa da kendimize zaman ayıramayabiliriz. İnsan herkesle buluşabilir de bir kendiyle buluşamaz bazen.

F.D. şarkısında kendimi arıyorken olmaktan korktuğum yerdeyim, sendeyim diyor, bu sözler durumu özetliyor aslında…

Uzun zamandır kendiniz için yapmayı planladığınız ama yapamadığınız şeyleri me time kapsamında yapmayı deneyin. Bunu yaparken her şeyden zihninizi uzaklaştırın ve sadece o ana ve kendinize odaklanmayı deneyin.

Söylemesi garip geliyor ya da size bu durum boş gelebilir ama soruyorum: En son ne zaman 25 dakikanızı ayırıp sadece kendiniz ile ilgili şeyleri düşündünüz? Telefonunuz yanınızda değil ve tek başınıza bir odadasınız, 25 dakika boyunca hayatınızı gözden geçirdiniz mi?

Bu yazıyı okumuşken şuraya tıklayarak gönüllü yalnızlık yazımı da okumanızı öneriyorum.

Beni benimle bırak dediğiniz ne varsa uzaklaşın ve her gün 25 dakikanızı kendinize ayırın, daha doğrusu ayırmayı deneyin. 25 dakikayı tamamlamak çok zor, çok kısa bir süre gibi gelse de “ben zamanınızı” bölecek bir şey çıkacaktır.

Kendinize ayırdığınız zamanlar gerçekten size mi ait? Şimdi yazıdaki tuzağa gelelim, kendiniz için alışverişe çıkın demiştim ya da kuaföre gidin. Kuaföre kendiniz için mi gidiyorsunuz yoksa başkalarına iyi görünmek için mi? Başkalarına iyi görünebilmek için “kendi kaynaklarınızı” harcıyor olabilir misiniz?

Düşünmek lazım…

En kıt kaynaklarınızı, zamanınızı ve dikkatinizi beni okumak için harcadınız, teşekkür ederim…

Kategori: Yaşam

Tek Yorum

  1. Aydın Kuran Aydın Kuran

    Kendimizi ararken, bulduğumuz kim olacak.. cevaplamak, arayacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.