İçeriğe geç →

DeFi ve DOT-COM BALONU

Sağım solum önüm arkam Bitcoin!

Her yerde bu konu konuşuluyor peki arkasında ne var?

Bunu anlamak için önce Defi yani merkeziyetsiz finans konusunu anlamamız gerekiyor.

Decentralized: Merkezi olmayan

Finance: Finans

DeFi kısaltması işte buradan geliyor, bir merkezi olmayan ve kimseye ihtiyaç duymadan işleyen, blok zinciri üzerine kurulmuş bir finansal sistem…

Merkezi olmayan pazar yerleri, borç verme, borç alma kısaca aklınıza finans ile ilgili ne gelirse hepsi hatta daha fazlası bu sistemde mevcut. Kripto varlıklar insanlara finansal açıdan, zaman ve mekan sınırı olmadan global ve demokratik bir erişim hakkı sunuyor. DeFi sisteminde bir otorite yoktur, mesela banka yoktur, insan hatası yoktur ve şeffaflık ön plandadır.

Finansal işlemlerimiz için bankalara ihtiyaç duyarız, bankalar ile anlaşmazlığa düşersek de mahkemeler devreye girer ve ortadaki anlaşmazlığı çözer. DeFi, anlaşmazlıkları çözmek için mahkemelere ihtiyaç duymaz bu durumun nasıl çözüme ulaşacağını kodlar belirler ve bu durum masrafları azaltır.

Asıl meseleye gelelim: DeFi bankalar gibi aracı kurumlara da ihtiyaç duymaz.

Blokchain (Blok Zinciri) teknolojisi bence bugün kullandığımız World Wide Web teknolojisi kadar önemli, belki de ondan da önemli…

Bugün Bitcoin fiyatını tartışmak yerine işin arka planındaki teknolojiyi konuşmak gerekiyor çünkü pek de uzak olmayan bir tarihte yine insanlar aynı hataya düştüler.

Dot-com balonu ya da internet balonu olarak anılan bu olay 2000’li yıllara girmeden hemen önce internet teknolojilerini kullanan (.com alan adı ile) şirketlere yapılan yatırımların çoğalması ile ortaya çıkmış Nasdaq endeksi 1000’lerden 5000’lere yükselmiş ve 2002 yılında beliren ayı piyasası ile patlamıştı.

Arka planda oluşan başka bir balon daha vardı, uzantısı “.com” olan sitelerin alan adları ve fiyatları. İnsanlar uzantısı .com olan alan adlarını satın almak için krediler çektiler ve kapıştılar ama bir çoğu bu yatırımlarını alan olmayınca zarar ettiler.

Bugün de Bitcoin ve diğer altcoin fiyatlarını konuşuyoruz ama arka planda bambaşka bir ekosistem oluşuyor. Buna hazır mısınız, mesleğinizi 10 sene sonra da yapabilecek misiniz yoksa artık size gerek kalmayacak mı?

Otobanda giderken artık gişe memurları yok ya da marketlerde yakında kasiyerler olmayacak. Koridorları paspaslamak için insan çalıştırmaya gerek kalmayacak ya da taksiciler, otonom arabalar çıkınca ne yapacaklar.

Bu kadar insan ne yapacak, daha önemlisi siz ne yapacaksınız?

En iyisi bir çay demleyelim 🙂

Kategori: Teknoloji

3 Yorum

  1. Kübra Kübra

    Her gün keyifle ve ilgiyle yazılarınızı okuyorum gerçekten takdir edilesi bir davranış sizinki okuyor öğreniyorsunuz ve dahası bunları birileri ile de paylaşıyorsunuz. 3 haftayı geride bıraktık bile ve sizin yazılarınız ile öğrendiğim araştırdığım onca kelime . Yaşamıma katkınız için teşekkür ediyorum .

  2. Aydın Kuran Aydın Kuran

    “”Bugün Bitcoin fiyatını tartışmak yerine işin arka planındaki teknolojiyi konuşmak gerekiyor çünkü pek de uzak olmayan bir tarihte yine insanlar aynı hataya düştüler.””
    Bütün mesele de belki bu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir