İçeriğe geç →

Piktogram

Piktogram ismi pictos ve gramas (resim ve anlatım) kelimelerinin birleşiminden geliyor.  Bugüne kadar kullanılan piktogramik anlatımlar içerisinde kendisinden en çok bahsettiren tasarım 1972 Münih Olimpiyatları’nda kullanıldı.

Durumları ve objeleri çizimler ile anlatan piktogramın ilk örneklerini çivi yazılarında ve hiyerogliflerde görebiliriz. Yazı bulunana kadar insanlar ölümsüzleştirmek istedikleri görüşleri piktogramlar ile tarihe not düşmüşler.

Her gün karşımıza çıkan bu görsellerin adının piktogram olduğunu bilmediğinizi düşünüyorum ve size bazı piktogram örnekleri sunuyorum.

piktogram

Evrensel bir anlatım dili olan piktogramlara imge anlatımlı simge sistemi diyebiliriz. Trfikte bizi uyaran simgeler de piktograma örnek verilebilir. Trafik uyarı levhalarında ne anlatıldığını dünyanın her yerinde anlayabilirsiniz.

Anlatılmak istenen şeylerin sembol haline getirilmesi ile ortaya çıkan piktogramların en büyük avantajı dil ve kültür engelini ortadan kaldırmasıdır, bu resimlere bakınca herkes aynı şeyi anlıyor, ne kadar mükemmel değil mi?

Kategori: Sanat

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir