İçeriğe geç →

Dizi Maratonu

Netflix ile hayatımıza yeni bir kavram girdi, dizi maratonu! Yeni çıkan dizilerin bölümlerinin arka arkaya aralıksız izlenmesine dizi maratonu (binge watching) diyoruz. Televizyonda yayınlanan diziler genellikle her hafta aynı gün ve aynı saatte yayınlanıyor, aralara reklamlar giriyor ve bir sonraki bölüm için insanlar bir hafta beklemek zorunda kalıyorlar.

Online platformlar sayesinde izleyiciler istedikleri diziyi istedikleri yerde ve istedikleri zaman izliyorlar. Online dizi izleyicileri yeni çıkan bir dizinin o sezondaki bölümlerini yayınlanır yayınlanmaz izlemeye başlıyorlar ve hızlıca bitirip internette yorumluyorlar. Bu hız yarışını kazanmaya çalışan izleyiciler spoiler almamaya da özel gösteriyorlar elbette.

Bu alışkanlığın kötü yanları iyi yanlarından çok daha fazla. Diziyi arka arkaya izleyen ve kendini o ambiyansa kaptıran izleyiciler bölümler bitince kendilerini büyük bir boşlukta buluyorlar.

House of Cards isimli Netflix yapımı dizinin (Şirketin ilk orijinal yapımı da bu dizidir) 13 bölümlük ilk sezonu 2013 yılında yayınlandı. Dizi sektörü bunu mantıksız ve riskli bulsa da bu hareket dizi izleme alışkanlıklarını kökünden değiştirdi. İnsanlar bir sezonu aralıksız izleme fikrini sevdiler.

Netflix kendine rakip olarak kimi görüyor dersiniz?

Televizyon mu? HAYIR

Youtube mu? HAYIR

Diğer dizi platformları mı? HAYIR

CEVAP: UYKUNetflix; “en büyük rakibimiz Youtube veya televizyon değil, UYKU” diyor. İnsanlar dizi maratonundan televizyon veya Youtube izlemek için çıkmıyorlar, mecburen uyumak için çıkıyorlar.

Dizi maratonunu psikolojik bir sorun olarak görüyorum ve arka arkaya 2 bölümden fazla dizi izlemenizi önermiyorum.

* * * * * *

Yazılarımı Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve WhatsApp hesaplarımda paylaşacağım. Yazılarımı paylaşabilirsiniz ve sosyal medya hesaplarımı (Tüm mecralarda @TolgaAkkusCom) takip edebilirsiniz. Böylece daha fazla kişiye ulaşabilirim 🙂

https://twitter.com/tolgaakkuscom

https://instagram.com/tolgaakkuscom

https://linkedin.com/in/TolgaAkkusCom

https://www.facebook.com/SelamBenTolga

Kategori: Pazarlama Teknoloji Yaşam Yayıncılık

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir