İçeriğe geç →

TRIZ (64. Gün)

TRIZ, 1926 yılında Genrich Altshuller tarafından tanımlanan bir kavramdır. Sovyetler Birliği’nde yaşayan Altshuller, “Teoriya Resheniya Izobretatelskikh Zadatch” kelimelerini kısaltarak bulduğu TRIZ yöntemini, yaratıcı problem çözme teorisi olarak tanımlıyor.

Sovyetler Birliği’nde patent subayı olarak çalışan Genrich Altshuller, binlerce patent incelemiş ve bu patentleri daha verimli şekilde değerlendirmek için TRIZ yöntemini ortaya atmış.

Her çözüm yeni sorunlar yaratır, TRIZ önceki sorunları inceleyerek gerçek bir çözüm yolu bulmamızı sağlar. Genrich Altshuller, bir sorun için üretilen çözümün başka sorunlar oluşturduğunu farketmiş, yan etki oluşturmadan çözüme ulaşmanın yollarını TRIZ ile açıklamış.

TRIZ ile problem çözülürken 5 unsura dikkat edilir

  • Buluş Prensipleri
  • Çelişkiler
  • İdealillik
  • Standart Çözümler
  • Gelişim Trendleri

Her gün aklımızdan binlerce fikir geçiyor, ertesi gün de bu fikirlerin çoğunu tekrar düşünüyoruz. Böyle yeni fikirler elde edemeyiz ve ilerleyemeyiz. Oluşan kör döngü yüzünden sorunlarımızın çözümü çok yakında olsa bile göremeyebiliriz. Tam bu noktada sistematik düşüncenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. TRIZ gibi sistematik düşünce tekniklerini incelemenizi tavsiye ederim.

(Bu yazıda 153 kelime var) #100Gün100Kelime’de 64. gün sona erdi.

Kategori: Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir