İçeriğe geç →

Trafikte ve Sosyal Medyada Hata Yapmanın Bedeli Ağır Olabilir

Kamera ve Kurgu: Mahmut Sami

31 Mart tarihinde düzenlenecek olan yerel seçimlere 1 aydan az süre kaldı. Muhtarlardan, Büyükşehir Belediye Başkanlarına, adaylar çeşitli görevler için ülkemizin dört bir yanında yerel seçimlerde yarışacak.

Uzun süredir çeşitli kurumlara, milletvekillerine, bakanlıklara ve bakanlara sosyal medya danışmanlığı veriyorum. Tecrübelerimi sosyal medyada propaganda kitabında topladım.

İnternetin yaygınlaşması ile 2000’li yıllardan itibaren dijital ortamda da yapılmaya başlanan dijital siyasal iletişim çalışmaları 2019 yılına geldiğimizde adaylar için artık kaçınılmaz bir hale geldi.

Broşür bastırıyorsanız, seçim çalışması yapıyorsanız sosyal medya hesabı da açmak zorundasınız. Siz sevseniz de sevmeseniz de, ilgilenseniz de ilgilenmeseniz de birileri sizin adınıza hesap açıp bu süreci yönetecek.

Siyasal propagandanızın başarısı için sosyal medyada propagandayı görmezden gelemezsiniz.

Seçmenleriniz yolda yürürken veya araba kullanırken önlerine bakmıyorlar, telefonun ekranına bakıyorlar, bugün zaten çoğu kaza bu yüzden oluyor.

Bir sigorta firmasının Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yapılan “yol güvenliği araştırması”na göre kaza yapan sürücülerin yüzde 60’ının kaza esnasında cep telefonu kullandığı tespit edilmiş.

Otobüste, dolmuşta giderken yola kim bakıyor, herkes telefonuna gömülüyor…

Adaylar vatandaşa kendilerini tanıtmak için telefon ekranında yerlerini almalılar. Bakın telefon diyorum, çünkü internette yer almak yetmez mobil kullanıcılara hitap etmelisiniz.

Bildirim bombardımanına tutulduğumuz günümüzde bir kişiye erişmek kolaylaşsa da o kişinin dikkatini çekmek, zaman tünelinde aşağı doğru kayarken durup bize 5 saniyesini ayırmasını sağlamak zorlaştı.

Bu yüzden “Parmak Durduran İçerikler” üretmelisiniz.

  • Siteniz responsive olmalı, yani mobile uyumlu olmalı.
  • Videolarınız kısa, net ve anlaşılır olmalı.
  • Videoların ilk 3 saniyesi çok önemli.
  • Görselleriniz dikkat çekici olmalı.

Sosyal medya reklamlarından; billboardlar, TV reklamları veya basılı materyallerden daha uygun fiyatlarla faydalanabilirsiniz.

Sosyal medya reklamları sayesinde adaylar arasındaki maddi uçurum da kalktı. 500 bin nüfusu olan bir ilçenin başkan adayı yaklaşık 1000 liraya sosyal medya kullanan tüm seçmenlerine ulaşabilir. Tabi şunu da unutmamak lazım, reklamlar yanlış kullanılırsa 1000 liraya 1000 kişiye bile erişemeyebilirsiniz, bu konuda uzmanlardan destek almalısınız.

Sosyal medya reklamları ile çok parası olana adaylar değil; yaratıcı fikirleri olan, sorunlara çözüm sunan adaylar bir adım öne çıkıyor.

Sosyal medyada verdiğiniz her kuruş ölçülebilirdir, kaç lira ile kaç kişiye eriştiğinizi görebilirsiniz ve reklam performansınızı ayarlayabilirsiniz.

Hızlı reklam verirsiniz. TV, radyo, billboard gibi mecralarda reklama çıkmak zaman alsa da sosyal medyada 10 dakika içinde reklama başlayabilirsiniz. Reklamı istediğiniz anda başlatıp anında da durdurabilirsiniz. Dinamik bir sistem olduğu için anlık çıkışlar yapabilirsiniz. Demografik hedefleme yapabilirsiniz, hangi yaş grubuna, hangi gelir grubuna yayın yapacağınızı belirleyebilirsiniz. Hangi seçmen profilinden daha az oy aldığınızı belirleyerek o kısımda reklamlarınızı yoğunlaştırabilirsiniz. Lokasyon hedefleme sayesinde oy istediğiniz bölgede sosyal medya kullanan herkese ulaşabilirsiniz.

Seçimlerde başarılar diliyorum, detaylı bilgi için aşağıdaki linkten “Sosyal Medyada Propaganda” kitabımı satın alabilirsiniz.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/sosyal-medyada-propaganda/486949.html

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategori: Sosyal Medya

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir