İçeriğe geç →

SABİT MAAŞ PARADOKSU

Last updated on 27/01/2024

Dövüş Kulübü filminde Tyler Durden şöyle diyordu:

“burada yaşayan en güçlü ve en zeki erkekleri görüyorum. bu potansiyeli görüyorum ve hepsi heba oluyor. lanet olsun, bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor, ya da beyaz yakalı köle olmuş. reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde. nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz.

bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. bir amacımız ya da yerimiz yok, ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. bizim savaşımız ruhani bir savaş, en büyük buhranımız hayatlarımız.

televizyonla büyürken, milyoner film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık, ama olmayacağız. bunu yavaş yavaş öğreniyoruz ve o yüzden çok çok kızgınız.”

Belki de asgari ücretli de olsa maaşlı çalışmak iyidir, bugün berberimle konuşurken bana “ayda bir memur maaşım olsa çalışmam” dedi. Oysa ki bir memurun 3 katı kâr ediyor, neden diye sorduğumda “maaş ödemekten, kiradan, stresten bıktım eve gidip dizi izlemek istiyorum” dedi.

Şu an ülkemdeki insanların yüzde 95’in eline bir para geçse hemen onla gidip ev alır, 10 evi olsa da 11. evi alır. Etrafım evi ve arabası olup buna yakıt koyamayan ya da ısıtamayan insanlarla dolu.

Diğer tarafta eline geçen para ile yatırım yapan, insan çalıştıran ve ülkeye değer katan insanlar var.

Herkesin yatırım yapmayı, e ticareti öğrenmesi lazım.

Bizi ancak biz kurtarabiliriz.

Eğer garanti olsun diyorsan ve sabit maaşlı işte çalışıyorsan bari paranı riske at.

_________________________________

Merhaba, ben Tolga Akkuş.

Her gün saat 7’de kısa bir yazıyla, yeni güne yeni bir bilgi ile başlamanız için yazıyorum…

Yazdığım kavramları merak ederseniz internette bir araştırma yapabilir ya da bununla ilgili kitaplar okuyup bu konuyu ilerletebilirsiniz. Her gün yazdığım için vaktim sınırlı : )

Daha fazla içerik için Instagram: https://instagram.com/tolgaakkuscom

Aşağıdaki yorum kısmından görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Kategori: Ekonomi

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir