İçeriğe geç →

Bilgi Küratörü

Last updated on 11/01/2024

Bu kavram üzerine Türkiye’de en çok kafa yoran kişi Mustafa Çakıroğlu…

Bilgi küratörlüğünün temelinde, etrafımızda oluşan bilgi çöplüğü var. O kadar çok bilgi üretiliyor ki artık hangisini tüketip tüketemeyeceğimize karar veremiyoruz ve bu bir süre sonra “bilgi obezliği” ya da “dijital obezite”ye neden oluyor buna “enfozite” diyenler de var. Bununla ilgili 2019 yılında bir yazı yazmıştım buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bilgi küratörü dediğimiz kişi bir televizyon kanalı gibidir. Haber izlemek istiyorsan haber kanalı açarsın hatta kendi siyasi görüşünü savunan kanalı açarsın. Belgesel için belgesel kanalı ya da müzik istiyorsan müzik kanalı açarsın. Bilgi küratörü de kendi ilgi alanına göre tükettiği içerikleri sana damıtılmış olarak sunan kişidir.

Web 3.0 ile beraber bilgi küratörlüğü işi artacak…

YouTube katıl butonunu biliyorsunuzdur, bir kişi ile ilgili daha çok içerik almak için ona aylık ücret ödeyerek özel içeriklerini görebiliyorsunuz. Yakında sizi kaç kişinin takip ettiği değil kaç kişinin size aylık abone olduğu ve aidat ödediği önemli olacak.

Bilgi küratörü sizin adınıza bilgi çöplüğündeki bilgileri alacak, sindirecek ve size damıtılmış şekilde sunacak. Bu sebeple bilgi küratörlüğü işi önem kazanacak, araştırmanızda fayda var…

Yarın sabah 7’de görüşmek üzere!

______________________________________

Merhaba, ben Tolga Akkuş.

Her gün saat 7’de kısa bir yazıyla, yeni güne yeni bir bilgi ile başlamanız için yazıyorum…

Yazdığım kavramları merak ederseniz internette bir araştırma yapabilir ya da bununla ilgili kitaplar okuyup bu konuyu ilerletebilirsiniz. Her gün yazdığım için vaktim sınırlı : )

Daha fazla içerik için Instagram: https://instagram.com/tolgaakkuscom

Aşağıdaki yorum kısmından görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

 

 

Kategori: Medya

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir