İçeriğe geç →

Siyasal Liderlikten Sayısal Liderliğe

Last updated on 02/08/2021

Siyasette sayılar önemlidir!

Kaç oy aldın, kaç koltuk çıkardın, kaç üyen var, mitinge kaç kişi geldi, hepsi önemli fakat bugünlerde siyasetçileri ilgilendiren başka konular da var.

Sosyal medyanı kaç kişi takip ediyor!

Bu konu geçmişte önemliydi fakat bugün teknik olarak o kadar da önemli değil. Sizi bugün 1 milyon kişi de takip etse içinde olduğunuz mecra sizi herkese göstermiyor, belirli bir kesime gösteriyor ve sonra “daha fazla kişiye erişmek istiyorsan bana para ver” diyor.

Dijital kelimesinin Türkçe karşılığı TDK sözlüğüne göre “sayısal”

Zaten bu sebeple bu başlığı attım, siyasal liderlikten sayısal liderliğe!

Lider her an her noktaya hakim olan ve etki edebilen kişidir. Dijital teknolojiler de zaman ve mekan engellerini ortadan kaldırmaya yaramıyor mu? O zaman “sayısal” siyasalın ta kendisi oluyor işte.

Siyasette sayısal güç gösterisi önemlidir, mitinge kaç kişi geldi, partinin kaç üyesi var ya da anketlerden ne sonuç çıktı, toplum buna bakar. Yeni medyada da tüm rakamlar gayet açıktır ve şeffaftır.

Özetle; lider denilen kişi geçmişte “ölçülebilen” bir durumda değilken bugün lider olmak için önce sayısal verilerinin iyi olması ve arkasına takılan dijital insanların sayısının çok olması gerekiyor.

Yeni medya dünyasında sayısal lider olmadan siyasal lider olmak çok zor…

Kategori: Sosyal Medya

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.