İçeriğe geç →

ALGORİTMOKRASİ

Last updated on 01/08/2021

Bir video izlemiştik, üzerinden yıllar geçti…

Çocuk kan vermek istemiyor, küçük ama hafif kilolu bir arkadaştı ne diyordu: Kan benim, damar benim.

Karar benim, kan vermek istemiyorum…

Peki bugün verdiğimiz kararların ne kadarı bize ait?

Başka bir soru sorayım, karar vermek istiyor muyuz yoksa bizim adımıza algoritmaların karar vermesini mi istiyoruz, bu hoşumuza gidiyor mu?

Evet, evet, evet!

Önceki yıllarda seçim mimarisi isimli bir yazı yazmıştım, kendimize ait sandığımız birçok kararı aslında bize başkası verdiriyor. Teknoloji bizim hayatımızı kolaylaştırsa da karşılığında bizden veri topluyor buna alıştık.

Toplanan veriler ile kişiselleştirilmiş reklam gösterilmesine de alıştık sayılır, eskisi kadar korkmuyoruz ama başka bir konu var. Verileri toplayanlar bizim kontrolümüzü tamamen almak istiyor.

Bizim adımıza karar verecekler çünkü biz hata yaparız, onlar hata yapmamızı engelleyecekler, onlar kim? Veri toplayanlar. Biz ne yapıyoruz, verilerimizi toplatıyoruz.

Verilerimizi başka ülkelere teslim ediyoruz, bu sadece bizim için değil her ülke için bir milli güvenlik sorunu! Bu konuyu ciddiye almamız gerekiyor yoksa karar alma hakkımızı, algımızı, tercihlerimizi bizden tamamen alacaklar.

Korkmalı mıyız? Evet.

Harekete ne zaman geçmeliyiz? Hemen!

Verilerimizin peşine düşmezsek, anlamlandırılan verilerimiz demokrasimizi bizden alıp bize algoritmokrasiyi yani algoritma tercihlerine dayalı bir hayatı getirebilir…

Dikkat, orada mısınız?

Kategori: Teknoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir