İçeriğe geç →

Solipsizm

Last updated on 24/07/2021

Dün yazdığım “düşünüyorum öyleyse yarım” isimli yazıda Descartes konusuna girince aklıma geldi, bilmeyenler için kısaca solipsizm nedir en basit hali ile ve bildiğim kadarıyla açıklamak istedim.

Solipsizm

Tekbencilik

Kuramsal Bencilik

Öznel İdealizm

Solipsizm düşüncesi olan insanların en büyük sorunu birlikte hareket edememeleridir çünkü hepsi kendisi olmazsa başka bir şey olmayacağını düşünürler bu sebeple kitleler halinde hareket edemezler hepsi tek başlarına kalırlar.

Özetle böyle düşünen kişiler “ben başrol oyuncusuyum, sizler de hikayeyi zenginleştirmek için etrafta gezen yardımcı oyuncularsınız, ben yoksam siz de yoksunuz” diye düşünürler. Sadece kendilerinin bilinç sahibi olduklarını düşünürler ve diğer herkesin kendi bilinçlerinin bir ürünü olduğunu iddia ederler.

Sadece kendileri vardır geri kalan ne varsa bir hayal gücünden ibarettir, onlardan başka bir şey yoktur!

Bununla ilgili bir yazı yazmıştım, Truman Show Sendromu yazımı buraya tıklayarak okumanızı öneririm, bu konu ile benzerlikler taşıyor.

Buraya kadar anlattıklarım sevimli ve kendi çapında zararsız gelse de bu durumun toplumsal açıdan tehlikeli yönleri de var. Kişi tek gerçek olarak kendi düşüncelerini görür ama geri kalan herkesi önemsiz olarak görür. Kendisini her daim haklı bulduğu için büyük toplumsal olaylar yapabilir, çünkü diğer herkes onun için önemsizdir.

Kategori: Psikoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir