İçeriğe geç →

Sadakat Programı: Sadık Müşteri ile Faydacı Müşteriyi Karıştırmayın

Last updated on 12/07/2021

Merhaba, adından da anlaşılacağı gibi kendisine daha sadık kişilere indirim vaat eden kampanyaları konuşacağız bugün.

Özellikle ülkemizde yeni müşteri kazanmak için kendisine daha önce para veren kişileri kaybeden çok esnaf var. Bizim mantalitemizde birisinden para alınca bizim için bitiyor ve tabiri caizse işe yaramaz bir çöp oluyor. İyi hoş ama bugün ticaret öyle işlemiyor, bu sebeple size bu yazıyı yazma gereği duydum.

Müşteri sadakat programlarının ana amacı eldeki sadık müşterileri daha sadık hale getirmektir, bunu unutmamak lazım. Sıfırdan bir sadık müşteri oluşturmak çok zordur, lütfen onunla karıştırmayın. Bugün teknoloji gelişse de, internet başta olmak üzere birçok araçla bu işler yürüse de hala en önemli pazarlama taktiği kulaktan kulağa pazarlamadır. Sadık müşterileriniz sizi kulaktan kulağa pazarlama ile dağıtırlar, bu durum para ile satın alabileceğiniz bir şey değildir, bu sebeple müşteri sadakat programı altın değerindedir.

Birisi size para verdiyse onu sakın kaybetmeyin, nasıl olsa bir kere alıştı, tekrar alma ihtimaliniz çok yüksek, o müşteriyi sakın kaybetmeyin, gerekirse kaybetmemek için üzerine zarar edin ve para harcayın.

Sadakat programı oluşturmak için müşterileri tanımak gerekir, müşterilerinizi tanırsanız ona göre size sadık kalmalarını sağlayabilirsiniz. Müşterilerinizin sizden ne aldığını, ne zaman aldığını bilmeniz gerekir sonrasında en çok hangi tarihlerde hangi fiyat skalasında alışveriş yaptığını da tespit etmelisiniz.

Müşteri velinimetimizdir kavramının yerini müşteri verinimetimizdir aldı bile, müşterilerinizin verilerini detaylı olarak çıkarmalısınız.

Sadık müşteri ile fiyat için size gelen müşteriyi de karıştırmamak lazım. Fiyatınız ucuz olduğu için müşteriler sizi tercih edebilirler ama bu kişilere sadık diyemezsiniz çünkü sizden ucuzu olursa oraya giderler. Sadık müşteri, sizin fiyatınız pahalı olsa da sizi seçer ya da lokasyonunuz uzak olsa da size gelir.

Belirli bir süredir size para veren, sizden ürün ya da hizmet satın alan kişilere sunduğunuz teşvikler ile ortaya çıkan sadakat programları müşteri ile şirket arasındaki ilişkiyi güçlendirir. Kahveciler, marketler ya da havayolları sadık müşterilerine indirimler yaparlar ve bu programı işletirler ama arka planda sadece para kazanma derdi yok aynı zamanda müşteri ne kadar sadıksa o kişi hakkında elinizde o kadar veri de vardır.

Yazdıkça iğreniyorum, nerede kaldı samimiyet, nerede kaldı ticaret. Para harcarken kimseye güvenmeyin, kimseye sadık olmayın ve her seferinde sorgulayın. Kimse sizi sevdiği için size indirim yapmaz.

Dünyanın en klişe sözü ile yazımı bitiriyorum: Bir yerde ürün ücretsizse, oradaki ürün sizsinizdir.

Kategori: Pazarlama

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir