İçeriğe geç →

Bu İş Çocuk Oyuncağı: Tablet

Last updated on 11/07/2021

Direk sorumu sorayım…

Tabletler ne işe yarıyor?

Tablet, hani şu kocaman ekranı olan şey, hani elinde bütçe olan ve çalışanlarına tablet alan yöneticilerin herkese dağıttığı şey.

Tablet ilk çıktığında her çalışana lazım olan bir teknolojik ürün olarak lanse edildi. Benim gördüğüm kadarıyla özellikle 2013-2014 döneminde çalışanlara tabletler dağıtıldı ama bu tabletler bir süre sonra çocuk oyuncağı haline geldi.

Hangi tableti elime alsam içinde bol bol oyun var, kullanan da ne yapacağını bilemiyor. Tableti hakkıyla kullanan, çizim yapan, sunum yapanlar da var fakat kullanıcıların yüzde 10’una bile tekabül etmiyor.

Peki neden tablet dağıtıldı, ne istendi ve sonra neden vazgeçildi.

Tablet bir dijital prangaydı “sana bu teknolojik aleti bedava veriyorum, sevinebilirsin ama eve gidince de benim işimi yap” demenin farklı bir yoluydu, bir süre bu denendi ama sonra işverenler WhatsApp’ı keşfetti. Eve gidenlere mail atıp okumalarını beklemeye gerek yok.

Gece 23.00 mesela, yaz WhatsApp’tan yapsınlar, ne olacak…

Dijital pranga cebimizde, her an yeni bir iş gelebilir, nasıl olsa her an ulaşılabilirsiniz, her an o telefon ile her işi çözebilirsiniz. Hapishanemizi cebimizde taşıyoruz, yer zaman farketmeden her yer bizim için bir iş yeri oldu.

İşin kötü yanı artık işverenler çalışanları evde de çalışsın diye pahalı oyuncaklar yani tablet vermiyorlar, kendi telefonun ile ve kendi internet paketin ile hallet diyorlar.

Canım sucuklu yumurta çekti, ben gidiyorum…

Kategori: Teknoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir