İçeriğe geç →

Lychnobite ve Evden Çalışma

Last updated on 11/07/2021

Merhaba, merhaba ve yine merhaba.

Uzun zamandır evden çalışıyorum ve evde çok daha verimli ve üretken olduğumu farkettim. Bir daha sabah 8’de evden çıkıp nasıl işe gideceğim, bilmiyorum. Benim için şu dakikadan sonra aldığım para ya da unvan değil evde kalma özgürlüğüm ön plana geldi.

En büyük sorunlarımdan birisi gündüz, özellikle de öğle saatlerinde uykumun gelmesi, sabah geç kalksam da erken kalksam da ya da bir önceki gün çok yorgun ya da dinç olsam da durum pek değişmiyor. Gün içinde böyleyken eve gelince saat 22 gibi bir anda bir enerji geliyor ve uyuyasım gelmiyor, üzerine bir de Kenya kahvemi içtim mi, daha da en erken saat 03.00 gibi uyurum.

Bu durumu araştırdım, bu duruma lychnobite diyorlar.

Lychnobite nedir diye araştıranlar bu kişilere “gececi” denildiğini görebilirler. Bu arada evden çalışmaya geri dönecek olursak bunun en iyi yönü her gün öğlen 12.00-13.00 arası 1 saatlik uykunun bana verdiği enerji, bu para ile satın alınacak bir şey değil.

Gündüz durağanım fakat hava karardıktan sonra yazmaya, çalışmaya ve üretmeye başlıyorum, çok daha faydalı olduğu da kesin. Lychnobite kişiler gündüz dinleme modundadırlar. Bakın dinlenme demiyorum, dinleme! Dinlerler ama anlamak istemezler, akşama doğru önce anlar sonra da işi çözerler.

İnsanlığın uyku durumunu değiştiren sanayi devrimi ve uyku ilişkisi ile ilgili yazdığım prensesin uykusuyum yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu kavramı keşfeden yöneticiler çalışanlarından çok daha fazla verim alabilirler, düşünsenize belki de herkesin “işe yaramaz” olarak gördüğü kişi sadece gece çalışsa tüm birimdekileri sollayıp en faydalı kişi olabilir.

Elbette şu da var, siz ne kadar faydalı olursanız patronunuz kendisine daha güzel bir araba ve ev alır, peki ya siz?

Kategori: Yaşam

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir