İçeriğe geç →

Bilgi Otoyolu

Last updated on 16/06/2021

Ünlü düşünür İsmail YK’nın dediği gibi: Bas gaza aşkım bas gaza!

Merhaba, yazıya yüksek seviyede bir giriş yapmak istedim çünkü Baudrillard dayınız ilginizi çekmiyor. İlla ki bir matraklık yapmam lazım : )

Information highway

Bilgi otoyolu

Infobahn

İşte, ne diyecekseniz o, ne farkeder, hız sınırını aşmayın yeter, yoksa ceza yersiniz.

Bilgiyi, veriyi ileten yollara bilgi otoyolu adı verilir. Bu kavram biraz eskilerde kalsa da bunu araştıran kişilere yol göstermesi için yazmak istedim.

İnternet platformu üzerinden bilgi akışı sağlayan her türlü televizyon sistemi, internet siteleri ya da online eğitim platformlarını bağlayan ağa bilgi otoyolu adı veriliyor. İnternet dediğimiz şey sadece iki bilgisayarı birbirine bağlamaz, insanları da bağlar.

İki insanın düşüncelerini, arabaya binip kilometrelerce yol gitmeden tartışmalarına olanak sağlar, bilgi akışı buradan sağlanır, özellikle koronavirüs ile bu iş tamamen buraya taşındı bile! Biliyorsunuz internet için kullanılan web Türkçe ağ demektir. İnternet ağı, tüm dünyayı birbirine bağlar, yollar da öyle değil mi?

İnternet bugün bir bilgi otoyolu gibi çalışmıyor çünkü yol dediğimiz şey birbiri arasında mesafe olan lokasyonlar için kullanılır. İnternette artık her yer dip dibe, yola çıkmamıza gerek yok.

Yol demişken yol hipnozu ile ilgili bir yazım var, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz, denizler nasıl kirlendiyse ya da nasıl küresel ısınma varsa bu “bilgi otoyolu” dediğimiz şeyi de kirlettik. Gartner araştırma şirketi 2018 yılında şöyle demişti: “2022 yılına gelindiğinde internet kullanıcıları doğru haberden daha çok yalan haber tüketmek zorunda kalacak”

Bilgi otoyolu dediğimiz şey yalandan ibaret, en doğru bilgiler hala kitaplarda ve onun otoyolu da yok, hala manuel dostlar.

Yine görüşelim…

Kategori: Sosyal Medya

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir