İçeriğe geç →

Tekno İyimserlik Tekno Kötümserlik ve Tekno Gerçekçilik

Last updated on 21/06/2021

Teknoloji…

İşin içinde yeni bir teknoloji varsa hemen onu kullanmalıyız, en pahalı teknoloji en iyi teknolojidir.

İşte bu ve bunun gibi düşünceler birer tekno iyimserlik örneği.

Tekno iyimserlik, herhangi bir alanda yaşanan teknolojik gelişmelerin her şeyi daha iyi hale getireceğine inanılması ile ortaya çıkar. Eskiden müzik kanalları vardı, artık müzik uygulamaları var. Birisinin bize dayattığı müziği dinlemek zorunda değiliz, daha özgürüz diye düşünebilirsiniz ama daha kötü bir noktadayız, algoritmaların bizi hapsettiği yankı odalarında hep aynı şarkılara hapsoluyoruz, sıkılırsak uygulamadan çıkarız, uygulamalar bunu istemez!

Sosyal medya herkesin görüşlerini özgürce sunduğu ve eşitliğin olduğu bir ortam, artık hepimiz sesimizi duyurabileceğiz ve haberlere daha hızlı ulaşabileceğiz!

Üstte yazdıklarım keşke doğru olsaydı fakat sadece bir tekno iyimserlik düşüncesinden ibaret…

Teknoloji her zaman bizi mutlu etmez, hayatımızı kolaylaştırmaz, teknolojik çözümler dünyaya her zaman iyi gelmez ve çevre dostu olmaz. Dünyayı bu hale getiren şey sanayi devrimi değil miydi? Şimdi endüstri 4.0’a geçiyoruz, her şey daha çok kirleniyor, daha çok tüketiyoruz, daha kolay vazgeçiyoruz.

Yeni modeli çıkan bir telefon niceliksel olarak eskisinden iyi olabilir ama her yeni teknolojik ürün bir öncekinden iyi değildir, bu algı da bir tekno iyimserlik düşüncesidir.

Bir de tekno kötümserlik var, yeniliklere tamamen kapalı olmak. İşin içinde teknoloji varsa o iş kötüdür diyenler. Ben ödeme yapınca makbuzu elime alacağım, internette işlem yapınca o ekran görüntüsü bir işime yaramaz diye düşünenler.

Tekno kötümserler her teknolojik gelişmenin dünyayı ve insanları daha kötü bir duruma getireceğine inanırlar. Bu kişiler telegrafa da karşıydı, televizyona da internete de…

Ludizm yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz, bu konu ile bağlantısı var.

Ve finali tekno gerçekçilik ile yapıyoruz. İyimserliği ve kötümserliği kısa bir şekilde lafı uzatmadan anlatmaya çalıştım, tekno gerçekçilik bu iki görüşün de tam karşısındadır.

Bu kavram, teknolojik gelişmeleri her açıdan değerlendirmemiz gerektiğini ve ezberlenmiş önyargılar ile yaklaşmamamız gerektiğini bize anlatıyor. Bunu WhatsApp’ın son kullanıcı sözleşmesinde yaşadık, insanlar bugüne kadar kullanıcı sözleşmelerini neredeyse hiç sorgulamadılar.

Google, Facebook gibi şirketlerin verilerini işlemesi umurlarında olmadı, bir tekno iyimserlik içindelerdi fakat bir anda olaya objektif olarak baktılar ve yaptıkları değerlendirme ile tekno gerçekliğe vardırlar. Tekno gerçeklik, teknolojinin sunduğu imkanları araştıran, teknoloji okuryazarlığı olan insanlar tarafından uygulanan bir düşünme metodu olarak karşımıza çıkıyor.

“Teknoloji benim babamın oğlu değil, iyiyse iyi kötüyse kötüdür bunu görmek için araştırmam gerekir” diyen kişiler birer tekno gerçekçidir.

Peki siz hangisisiniz?

Kategori: Teknoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir