İçeriğe geç →

Backdoor (Arka Kapı)

Last updated on 21/06/2021

Backdoor ya da arka kapı nedir?

En ilkel haliyle anlatayım, evin ön kapısından haberiniz var ama sizden habersiz eve arkadan gizli bir kapı yapsalar ne olur?

Güvenlik açığı oluşur, bu kadar basit.

Backdoor, dijital sistemlere sızdırılan ve sistemin içinden her türlü veri akışının olmasına ve gerektiğinde sisteme müdahale edilmesine imkan tanıyan bir tekniktir.

Arka kapı açıkları genellikle sistemi kuran kişilerin hatalarından kaynaklı olarak oluşur bazı durumlarda sonradan sisteme dahil edilerek açık oluşturulur. Sistem kurulduktan sonra açıklar aranmalı ve eğer bir açık varsa hemen bir güvenlik güncellemesi yayınlanmalıdır aksi halde bu sistemi kullanan herkes tehlikeye girer.

Sistem, sistem diyorum ama nedir bu sistem?

Bu bir web sitesi olabilir, cep telefonu uygulaması, dijital elektrik süpürgesi bile olabilir, aklınıza gelebilecek tüm teknolojik cihazlar için bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Bir de sisteme sonradan eklenen arka kapılar var. Bilgisayarınıza korsan bir yazılım indirdiniz diyelim mesela bir görsel tasarım programını crackli indirdiniz ve kurdunuz ama içinde ne olduğunu, ne gibi yamalarını olduğunu biliyor musunuz?

NO.

İşte bu tarz hareketler bilgisayarınızda bir arka kapı oluşmasına neden olabilir. Sizi istedikleri gibi takip ederler ve gerektiğinde bilgisayarın kontrolünü sizden alabilirler.

Arka kapı (backdoor) işinden korunmak için korsan yazılım indirmemek gerekiyor, kaynağının ne olduğunu bilmediğiniz yazılımları da indirip kurmamak yine önemli bir korunma yöntemi…

Kategori: Bilişim

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir