İçeriğe geç →

Newsjacking ve Gerçek Zamanlı Pazarlama Farkları

Bu yazımda daha çok newsjacking konusundan ve gerçek zamanlı pazarlamadan ne gibi farkları olduğundan bahsedeceğim. Gerçek zamanlı pazarlama konusu ile ilgili daha sonra detaylı bir yazı yazacağım.

Gündem çok dolu, her an önemli bir olay oluyor, her an birileri linç ediliyor.

Sosyal medya, nehir kenarında suyun gücüyle dönen tribünlerin oluşturduğu elektrik akımı gibi dijital dünyayı aydınlatıyor ve hayat veriyor. Bugün, gündemi takip ederek ve gündem trenine atlayarak nerelere gidebileceğimizi anlatacağım.

Bu trene bazen otostop çekeceğiz, bazen kaçak yolcu olarak bineceğiz. Belki de bu gündemi ele geçirip makinisti trenden atabiliriz!

David Meerman Scott…

Newsjacking kavramını literatüre kazandıran Scott, gündemde bulunan konuları kullanarak yapılan iletişim çalışmalarının markaları viral olarak başarıya ulaştırabileceğini ifade ediyor. Newsjacking işini hakkıyla becerebilen kişilere newsjacker deniliyor.

Bir örnekle açıklayalım…

İstanbul’da dolu yağacak, herkes bunu konuşuyor, tüm haber bültenleri, Twitter gündemi, internet siteleri bunu yazacak. IKEA ne yapıyor, herkesin arabalarının üzerini halılarla örttüğü an, arabaların üzerindeki halıları bir katalog gibi sergiliyor.

Bu durum sadece bir gerçek zamanlı pazarlama taktiği gibi görülse de asıl başarısı bir newsjacking olarak karşımıza çıkması.

Nasıl oluyor?

Yayın kuruluşu için haber yazan muhabir ilk paragrafta, İstanbul’a yağacak yağmurdan ve alınan önlemlerden bahsediyor ikinci bölümde ise sosyal medya kullanıcılarının görüşlerinden bahsederken “IKEA da bunu yaptı” diyor.

Şimdi gerçek zamanlı pazarlama ile newsjacking arasındaki farkı söylemenin tam zamanı!

Gerçek zamanlı pazarlamada, hedef kitleniz herkesdir. Twitter kullanan herkes, haber izleyen herkes, herkes işte. Herkese ulaşıp işin viral boyutunu büyütürsünüz. Newsjacking işinde arada aracılar vardır, önemli olan herkese ulaşmak değil, editörlere, muhabirlere ya da yayın yönetmenlerine ulaşmaktır. Buna fenomenlerin bağlı olduğu ajansları da ekleyebiliriz.

Bu teknik sadece tık sayınızı değil itibarınızı da yükseltir.

Gerçek zamanlı pazarlamada daha çok Twitter ve Instagram gibi ağlar üzerinde bir popülarite sağlarsınız fakat newsjacking ile birçok haber sitesinde yer alabilirsiniz. Size verilen backlinkler SEO açısından fayda sağlayacağı gibi çıkan haberlerin kalıcılığı gerçek zamanlı pazarlamadan çok daha sağlam şekilde yere basacaktır.

Gerçek zamanlı pazarlama ile newsjacking konusunun ortak bir noktası da var, bu işlemi gündem sıcakken yapmalı, hızlı karar almalı ve tam güç gazlamalısınız, gündem soğursa komik duruma düşersiniz.

Bu yazıyı okuduysanız glokalizasyon ile ilgili yazıma da göz atabilirsiniz, buraya tıklayın lütfen.

Eyvallah…

Kategori: Pazarlama

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir