İçeriğe geç →

Grammar Pedantry Syndrome (Dil Bilgisi Ukalâlık Sendromu)

Last updated on 13/06/2021

Merhaba, herkez iyidir umarım!

Herkez iyise bende iyi olurum!

Bir yerde “herkez” yazan ya da ayrı yazılması gereken –de –da eklerini ayırmayan bir yazı okuduğumda enerjim bir anda düşüyor. Bilimine, sanatına ya da başka bir özelliğine saygı duyduğum birisi hatalı Türkçe kullandığında ona karşı bakış açım negatif olarak değişiyor.

Grammar Pedantry Syndrome

Dil Bilgisi Ukalâlık Sendromu

Gramer Bilgiçliği Sendromu

Gramer Ukalâlığı Sendromu

Bu sendromu yaşayan kişiler dil bilgisi kurallarını çok önemserler, her şeyden çok önemserler! Yazım hataları bu kişileri o kadar çok rahatsız eder ki hatalara bakmaktan okuyamazlar, kitlenirler.

Hata demişken sadece yazım hatalarından bahsetmiyorum, birisi konuşurken de hatalara takılan bu kişiler konuşmayı yarıda keserek düzeltebilirler. Hatayı düzeltmek için toplumsal saygı kurallarını hiçe sayarlar, konuşan kişinin kırılabileceğini bilseler de çok sert çıkarak bu hatayı düzeltirler.

Bu yazıyı neden yazdım?

Bir arkadaşımla yürüyorduk, kendisi bir ifade kullandı ve yanımızdan geçen bir kadın arkadaşıma bağırmaya başladı. O söz öyle söylenmez, doğrusu bu dedi fakat bağırıyordu ve kontrolü kaybetmişti. Sonra kadının eşi yanımıza geldi, özür diledi ve durumu anlattı.

Siz de yazım hatalarına tahammül edemiyorsanız ve bu durumdan muzdaripseniz şok tedavisi uygulamak için Demet Akalın’ın Twitter hesabını inceleyebilirsiniz. Buradaki tweetleri okuyarak yazım yanlışı konusunda bir olgunluğa erişebilir ve sabır derecenizi yükseltebilirsiniz.

Konu ile ilgili araştırma yaparken Oxford Üniversitesi blog sayfasına yayınlanan Grammar Sticklers May Have OCD isimli bir makale okudum. Bu sendrom ile ilgili okuduğum tüm Türkçe kaynaklarda bu makaleden de bahsediliyordu. Birisi o makaleyi okumuş, diğer kişiler de onun sayfasından bunu araklayarak kendi bloglarına eklemiş ama sorun şu ki yukarıda bahsettiğim makale tamamen şaka amacıyla yazılmış, makalenin sonuna düşülen not kısmında bu durum açıkça belirtiliyor.

İşte benim de bu tarz copy-paste bilgilere tahammülüm yok. Sendromlarla ilgili birçok yazım var, Dunning-Kruger Sendromu yazımı okumanızı öneriyorum, şuraya tıklayabilirsiniz.

Teşekkürler…

Kategori: Psikoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir