İçeriğe geç →

Sanal Fenomen

Last updated on 10/06/2021

Sanal fenomen nedir dediğinizi duyar gibiyim…

Bildiğiniz sanal işte, öyle birisi gerçekte yok!

İlginç bir durum, çok ilginç.

Tanıştırayım, kendisi Lil Miquela.

Avrupa Yakası dizisinde bir Burhan Altıntop repliği vardı “ben aslığında yoğuum” diyordu, işte sanal fenomenler de öyle, aslında yoklar. Bir söz var ya “Ne insanlar gördüm üstünde elbise yok, ne elbiseler gördüm içinde insan yok” diye, işte söz tam olarak buraya çıkıyor!

Kendisinin sosyal mecralardaki hesaplarını inceledim, milyonlarca takipçisi var fakat kendisi gerçek bir insan değil, bir sanal fenomen

Bilgisayar ortamında üretilmiş bir ünlü, bir instamodel!

Zaten hep demiyor muyuz İnstagram yalan bir dünya diye, işte bu yalan dünyanın hakettiği yalan karakterler de karşımızda, orada gördüğümüz çoğu şey zaten gerçek değil, yüzlerdeki ifadeler, eğlenceler, mutluluklar gerçek mi?

Sanal fenomenler piramitlerin yanında ya da okyanusun ortasında karşımıza çıkabilirler, oraya gitmelerine gerek yok, gerçek fenomenler bu ilgi çekici içerikler için binlerce dolar harcıyorlar ve uçaktan inemiyorlar ama sanal fenomenler için bu durum çok kolay ve ucuz.

Black Mirror isimli dizide Waldo karakteri siyasetçilere meydan okuyor hatta karşılarına aday olarak çıkıyordu. Sanal fenomenler siyasete girebilirler, kulağa garip geliyor olabilir ama bugün bu karakterler binlerce dolar kazanıyorlar, siyasete de bir gün girecekler.

Bu sanal fenomenler birçok ünlü marka ile işbirliği yapıyorlar ve bu reklamlarla fenomen pazarından büyük bir ısırık alıyorlar. Çıkardıkları şarkılar ile milyonlarca dinlenme sayısına ulaşıyorlar.

Bir de mikro influencer var, onunla ilgili de bir yazı yazmıştım, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gerçekte olmayan karakterlerden bahsetmişken Thispersondoesnotexist isimli yazımı mutlaka okumanızı öneriyorum! Buraya tıklayın lütfen…

E hadi bana müsaade!

Kategori: Sosyal Medya

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir