İçeriğe geç →

Bretton Woods Anlaşması

Last updated on 10/06/2021

Bugün konumuz para…

İkinci Dünya Savaşından en kârlı çıkan ülke şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri oldu, bunun en büyük sebeplerinin başında savaşın ABD topraklarından uzak bir yerde gerçekleşmesinin geldiğini söyleyebiliriz.

Tüm Avrupa yıkılmışken, Amerika’da hayat devam ediyordu…

1944 yılının Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri New Hampshire toprakları içinde yer alan Bretton Woods beldesinde toplanan kişiler bir anlaşma imzaladılar. Uluslararası Para Anlaşması olarak da geçen Bretton Woods Anlaşması barışın korunmasını ve bir büyük buhran daha yaşanmamasını amaçlamaktadır.

Dünya Bankası, IMF gibi kuruluşlar bu anlaşma gereği kuruldu…

İşin özeti şu; tüm dünyada ortak para birimi olarak Dolar kullanılıyor, neden tüm dünya dolar kullanıyor sorunun cevabı işte bu anlaşmada.

Yapılan bu toplantıya 44 ülkeden tam 730 kişi katılıyor ve dünyadaki tüm ülkelerin paralarının değerini Dolar üzerinden hesaplamaları isteniyor.

Bretton Woods Anlaşması ile altın ile Dolar kuru sabitlenmiş ve 1 dolara karşılık olarak 0,88867 gram altın verilmesi kararlaştırılmış, 1 ons altının değeri ise 35 dolar olarak belirlenmiş.

Ekonomi ve diplomasi uzmanı değilim fakat okuduğum kaynaklar ve konuştuğum kişiler Bretton Woods Anlaşması’nı, Dünya liderliğinin İngiltere’den Amerika’ya geçmesi olarak tanımlıyorlar.

Toplantıda ABD heyetinin başında Dexter White yer alırken İngiltere heyetinin başında ise ünlü ekonomist John Maynard Keynes bulunuyor. Şunu da eklemek lazım, İkinci Dünya Savaşı 1945 yılında bitti, bu anlaşma ise 1944 yılında imzalandı, yani herkes savaşla meşgulken!

Bu sistem 1971 yılına kadar devam etti fakat 1971’de sistem çöktü…

Kategori: Ekonomi

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir