İçeriğe geç →

UI: KULLANICI ARAYÜZÜ

Last updated on 10/06/2021

Dün UX yani kullanıcı deneyimi ile ilgili yazmıştım, bugün konumuz UI.

UI

Kullanıcı ara yüzü

User interface

Öncelikle şuradan başlayabiliriz, UI yani kullanıcı arayüzü sadece internet dünyasına ait bir terim değil. Bir araba aldınız ve üzerindeki tuşlara bakarak istediğiniz işlemi kolayca yapmak istiyorsunuz ama yapamıyorsunuz, mecburen kullanım kılavuzuna bakıyorsunuz. İşte UI dediğimiz kavram, müşterilerin kullanım kılavuzuna bakmadan her şeyi anlayabildikleri sistemler tasarlamak için çalışırlar.

Telefonunuzun arka planında bir işletim sistemi çalışıyor ama sizin gördüğünüz ekranda her şey bir tuşla kolayca çözülüyor. Ekranlarda gördüğünüz her ne varsa kullanıcı arayüzü tasarımı ile yapılıyor. Facebook ilk kurulduğunda bildirim butonu mavi renkti, birisi sizi eklediğinde ya da başka bir etkileşime geçtiğinde zaten mavi olan Facebook, size mavi bir bildirim veriyordu sonra bu butonu kırmızı yapmaya karar verdiler, sonuç ne oldu; bildirim butonu tıklanma rekoru kırdı.

UI bir donanım ya da yazılım üzerinde görebildiğiniz her şeyi tasarlar, sizi yönlendirir ve en iyi deneyimi almanızı sağlar. UI ile UX karıştırılan kavramlar, UI ara yüzü tasarlar, UX deneyimi tasarlar.

Televizyonunuzun kumandasındaki tuşları düşünün, renkleri, büyüklükleri, tuşların sıralaması hatta tuşlara bastığınızdaki hassasiyet, bunlar kullanıcı arayüzüne bir örnektir.

Yaptığınız bina çok kaliteli olabilir, en iyi çimentoyu kullandınız, en sağlam arsaya en sağlam binayı diktiniz, asansörleriniz en iyisi, yerdeki parkeler de öyle ama mutfak dolaplarında zevksiz, çok zevksiz bir tercihte bulundunuz, ne olur, müşteri gider.

Arayüz tasarımı da önemlidir, siz en iyi işlemciyi, en iyi kamerayı kullansanız da eğer telefonun menüsünün kullanımı zorsa ürünü satamazsınız…

Kullanıcı deneyimi için, sitenin arayüzünü tasarlayanlar müşterileri analiz etmeliler ve tasarımlarını güncel tutmalılar. Siteye girenlerin adaptasyon sorunu yaşamamaları için trendleri takip etmeliler.

Bugün müşteriyi siteye ya da mobil uygulamaya çekmek zor, onu içerde tutmak daha zor, satın al tuşuna basacak kadar ucuz ürün bulmak zor, satın al dedikten sonra kredi kartı bilgilerini girdirip ürünü satmak en zor.

Allah kolaylık versin…

Kategori: Sosyal Medya

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir