İçeriğe geç →

UX: KULLANICI DENEYİMİ

Last updated on 10/06/2021

Merhaba, bugün UX nedir sorusuna cevap arayacağız.

UX

User experience

Kullanıcı deneyimi

Bir ürününüz var diyelim, bu bir web sitesi olabilir ya da bir süpermarketteki yönlendirme tabelası olabilir. Kullanıcının olduğu her yerde bir de kullanıcı deneyimi de olmak zorundadır.

Şirketin internet sitesine girdiniz, satın al tuşuna bastınız ödeme yapacaksınız ama size 20 soruluk  bir form doldurtuyorlar, “bu bilgileri ben vermem, başka siteden alırım” dersiniz ve çıkarsınız, site müşteri kaybeder.

Başka bir site kullanıcısından o 20 soruluk bilgileri alır ama nasıl, zamanla, yavaş yavaş…

Web sitenizi, size ait bir alışveriş merkezine giden bir yol olarak düşünün. Bu yolda çok çukur olursa, çamur olursa kim bu yola girmek ister. UX kullanıcılarının deneyimlerini iyileştirir, onları rahatsız eden detayları ortadan kaldırır ya da onların anlayamayacakları seviyede ama etik olarak onlara sunar.

Bu arada UX yani kullanıcı deneyimi ile UI yani kullanıcı ara yüzünü karıştırmamak gerekiyor.

Mesela spor malzemeleri satan bir web sitesinin içinde arama yapılan bölüme “arama” yazarsanız daha az kullanılır fakat “futbol topu” yazan bir arama örneği eklerseniz daha fazla arama yapılır.

Kullanıcı deneyimini geliştirmek için bir örnek daha vereyim, bir web sitesinden çorap alacaksınız ama sizin üye olmanızı ve mail, adres ve telefon bilgilerinizi girmenizi istiyor, siz bu bilgileri girmeden ürünü sepete atamıyorsunuz, ne yaparsınız, siteden çıkarsınız. Kullanıcı deneyimi üzerine çalışma yapan bir site önce ürünü müşteriye satın aldırır ve bu işlem sonunda zaten ürünü gönderebilmek için bu bilgileri ondan alır ve siteye tekrar girdiğinde kullanır.

İnternet alışverişi bir deneyim sürecidir ve özellikle ilk alışverişte müşteriye bir ürün satmak çok zordur. Bu durum pazarlama hunisi kavramı ile açıklanmaktadır, okumak için lütfen buraya tıklayın.

 Kullanıcı deneyimi iyileştirilmezse ürün satılamaz. Müşterinin siteye girmesi çok önemlidir, siteye giren ve satın alma kararı veren bir müşteriyi kaçırmak çok pahalı bir hatadır, müşterilerin hangi aşamada satın almaktan vazgeçtikleri incelenmeli ve buna göre bir kullanıcı deneyimi oluşturulmalıdır.

UI yani kullanıcı ara yüzü ile ilgili yazdığım yazıyı okumak için buraya tıklayın.

Dostlarım, bu dönem liyakat dönemi, bu dönem hakkedenin kazanacağı bir dönem. İyi olan kazanacak, sesiniz iyiyse Youtube sizi bekliyor, kaleminiz iyiyse açın bir blog yazın, ürününüz iyiyse açın bir site satın.

Yakında, pek yakında kimse kimsenin patronu olamayacak, büyük markalar yerini kişisel markalara bırakacak.

Çalışın dostlar, gözünüzü kapatın, gönül gözünüzü açın ve sadece çalışın…

Kategori: Sosyal Medya

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir