İçeriğe geç →

PUMP VE DUMP

Pump, pompalamak demek.

Dump, çöplük demek yada terketmek…

Nasıl ikisi yan yana geliyor? Görelim!

Bu terimler genellikle klasik borsalar için kullanılsa da bugünlerde Bitcoin ve diğer türevlerinin popüler hale gelmesiyle altcoin işlemlerinde kullanılıyor.

Pump ve dump, bir tür aldatmacadan ibarettir. Elinizde bir işe yaramayan ve ucuz fiyatlı bir coin var, ondan binlerce alıyorsunuz ve fiyatı artıyor, sonrasında herkesi buraya davet edip “haydi, bunun fiyatı arttı, daha da artacak” diyorsunuz, binlerce hatta milyonlarca kullanıcı gelip alıyor ve gerçekten fiyat artıyor.

Pump, yani pompalama başarılı oluyor, balon şişiyor ve ucuzdan alıp insanları içeri çağıran kişi ya da kişiler (biz bunlara balina da diyebiliriz) ellerindeki coinleri satıp, çıkıyorlar. Herkes içerde kalıyor, bu işi organize edenler ise paralarını katlayıp orayı terkediyorlar.

Bu duruma düşen birçok yatırımcı var, özellikle sosyal medyada organize olan ekipler, aynı anda bir coinin fiyatını artırıyor ve düşürdükleri kişilerden kâr toplayıp bir anda çıkıyorlar.

Yatırım yaparken kimseden tavsiye almayın, kendiniz ölçün ve tartın. Ben alışveriş yaparken de kimseden tavsiye almıyorum, mesela bir zeytin alırken satıcıya “hangisini önerirsin?” diye soruyorum ve dediğinin tam tersini alıyorum ya da bir restoranda hangi iki tatlı arasında kaldığımda yine garsonun tavsiyesini değil tam tersini seçiyorum.

Herkes elinde kalanı size vermek ister, daha kıymetli olanı zaten alacak kişiler bellidir, bu sebeple siz önerileni değil, kendi analiz ettiğiniz yatırımları yapın, analiz edemiyorsanız da profesyonel bir danışmanlık alın…

Kategori: Uncategorized

Tek Yorum

  1. Yakup Yakup

    Abi zaten telefon elimizden düşmezken şimdilerde daha Bi bağımlı olduk. Bıtcoin oynayanların sayısı Bi hayli yüksek bunun nereye gideceğini merak ediyorum doğrusu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir