İçeriğe geç →

PERMA FORMÜLÜ

Last updated on 03/06/2021

Kuaföre gitmek insanları mutlu ediyor, bununla ilgili bilimsel araştırmalar da mevcut. Saçını yaptırmak, boyatmak hatta en basitinden bir fön çektirmek insanın ruh sağlığına iyi gelebiliyor, yani insan kendini iyi hissedebiliyor.

Bugün PERMA formülü ve mutluluk üzerine bir yazı yazacağım fakat buradaki PERMA ile kuafördeki perma alakasız konular…

İzel bebek şarkısında şöyle diyor: Mutluluğun formülü çok açık: Bir sen, bir ben, bir de bebek

Özellikle öğrenilmiş çaresizlik ile ilgili çalışmalarıyla tanınan psikolog Martin Seligman bize mutluluğun formülünü açıklıyor.

Positive Emotions (Pozitif Duygular)

Engagement (Etkileşim)

Relationships (İlişkiler)

Meaning (Anlam)

Achievement (Başarı)

Yani kısaca PERMA!

Pozitif duygulara sahip olmadan mutlu olamazsınız, olumlu düşünmek için olumsuzluklarla da barışık olmak gerektiğini unutmayın.

Etkileşim, günümüzün en önemli başlıklarının başında geliyor. Buradaki etkileşimi sadece insanlarla olan etkileşimler olarak değerlendirmeyelim, tek başımıza yaptığımız aktiviteleri de bu kategoriye ekleyebiliriz. Mutlu olmak için bir hedef doğrultusunda hareket etmek şart.

İlişkiler de çok önemli, çevreniz mutsuzsa siz de mutsuz olursunuz. Sizi mutlu edecek çevreyi tasarlamanız gerekiyor, daha önce yazdığım bir yazıda çevrenizdekilerin ortalamasısınız, son çay içtiğiniz 5 kişi kimse, siz de o kadarsınız demiştim.

Anlam konusuna gelecek olursak konuyu hemen motivasyona bağlamak lazım, sabah okula ya da işe giderken hatta bir dilim ekmek yerken insan kendini sorgulamalı ve motive edici bir anlam bulmalı yoksa bir süre sonra insan kendisini mutsuz bir köle gibi hissedebilir.

Başarı için gerçekçi hedeflere ihtiyacımız var, bir anda ben Ferrari alacağım diye bir hedef koyarsanız başarısız olabilirsiniz, özellikle kariyer hedefleri konusunda mutsuz olan kişilere tavsiyem, hedeflere adım adım ve sağlam bir şekilde ilerlemek için sabretmeleri gerektiği yönünde olacaktır.

Redd, “Mutlu Olmak İçin” şarkısında şöyle diyor:

Mutlu olmak için, sevmek için görme, işitme.

Mutlu olmak için, sevmek için bilme, çok düşünme.

Okuduğunuz için teşekkürler, beni de yazmak ve okunmak mutlu ediyor işte…

Kategori: Psikoloji

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir