İçeriğe geç →

GELECEĞİN FORMATI DİKEY VİDEOLAR MI?

Last updated on 03/06/2021

Baltalar elimizde, uzun ip belimizde, biz gideriz ormana…

Diye başlar bu şarkı, şimdi sözleri biraz değişti, telefon elimizde, uzun şarj kablosu belimizde, biz gideriz Starbucks’a. Telefonlar elimizde ve diğer ekranları ikinci plana attık, daha ileri gidecek olursak hayatı bile kenara itiyoruz bu ekran için.

Web siteme girip blog yazılarımı okuyanların %83’ü cep telefonlarından giriyorlar, Cnet tarafından yapılan araştırmaya göre internetteki video kliplerin %57’lik bölümü cep telefonları ile izleniyor, araştırmaya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Videoları telefondan izliyoruz peki neden telefonumuzu tamamen yan kullanmıyoruz?

Çünkü telefonu yan kullanmak zor, bu sebeple telefonlar dik kullanacağımız şekilde tasarlanıyor, peki neden video izlemek için yan çeviriyoruz? Çünkü videolar telefona göre değil televizyona göre tasarlanıyor ya da bilgisayar monitörüne.

Şimdi başka bir soru gelsin: Son 24 saatte telefon ekranına mı daha çok baktınız, bilgisayar ekranına mı?

Ben, telefon ekranına baktım.

Telefondan video izlerken ekranı çevirmek hoşunuza gidiyor mu, rahat edebiliyor musunuz? Ben edemiyorum. Peki neden dikey diziler çekilmiyor, Türkiye’de dizi çeken birçok TV kanalı var, online platform var neden kimse mobil kullanıcılara özel dikey içerik oluşturmuyor?

Yoksa var da, ben mi bilmiyorum dostlar?

İnstagram hikayeleri, Snapchat gibi uygulamalar ile güç kazanan dikey videolar IG TV’nin gelmesi ile daha fazla tercih edilir olsa da hakettiği ilgiyi görmüyor.

Dikey çekilen bir müzik klibi örneği:

Bugün 31 Mayıs 2021, tarihe not düşüyorum: Yakın zamanda dikey müzik klipleri yatayları geçecek!

Spor yayıncılığında, özellikle futbolda da dikey videolara pek uzak değiliz. 2019 yılında Almanya’da oynanan Wolfsburg – Werder Bremen maçı dikey olarak (9:16) izleyicileriyle buluştu.

Evdeki televizyon yatay, peki onda nasıl maç izleyeceğim? Televizyonu dikey yapmanız yeterli : )

Özetle, dikey video geliyor, hatta geldi. Yaptığım sunumlarda her zaman dile getiriyorum, bir internet projesi yapıyorsanız sizi bilgisayar ekranından değil telefondan ekranından nasıl iyi gördüklerine odaklanın ve bir video yapıyorsanız telefonda nasıl izleneceğine odaklanın.

Yarın yine görüşelim.

Kategori: Yayıncılık

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir