İçeriğe geç →

ORWELL’İN 1984’ÜNDEN BURGESS’İN 1985’İNE

Last updated on 18/05/2021

Dün paylaştığım büyük biraderden büyük veriye isimli yazıyı okumadan bu yazıyı okumanızı önermiyorum, dünkü yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

George Orwell, yazdığı kitaplar büyük olaylar yaratan bir yazar fakat kendisinin hayat hikayesi kitaplarından bile uçuk bir akış içinde ilerliyor.

Hindistan’da doğuyor ve babası bir İngiliz subayı. İngiltere’ye döndükten sonra başarılı bir öğrenciyken üniversite okumak yerine babası gibi devlet görevlisi olmak istiyor ve İngiltere dışına çıkıyor.

Gerçek adı: Eric Arthur Blair

George Orwell kendisinin takma adı, George ismini Aziz George’tan, Orwell’ı ise bir nehir adından alıyor, işte karşınızda George Orwell.

Peki neden takma isim kullanıyor?

Kendisi tüm hayat standartlarını geride bırakarak Paris ve Londra’da kendi tabiriyle alt sınıflarında altı ile vakit geçirdi. Bazen sokaklarda yattı, bulaşık yıkadı, çöpten beslendi tek bir amacı vardı o kişileri anlamak ve yazabilmek.

Bu arada kendisi muhabir olarak İspanya iç savaşını gözlemlemek için ülkeye gidiyor ama bir süre sonra kendisini toplumsal olaylara kaptırarak işin içine derinlemesine giriyor. 1 yıl sonra bir keskin nişancı kendisini boğazından vuruyor ve ses telleri zarar görüyor.

Sonra İngiltere’ye geri dönüyor ve BBC Hintçe Servisi çatısı altında çalışmalarına devam ediyor. BBC demişken ikinci dünya savaşı yıllarında da radyoda propaganda yayınlarında görev alıyor.

Kendisi Birinci ve İkinci Dünya Savaşı zamanlarında büyük zorluklar çekmiş ve ömrünün sadece son 2 yılında gerçekten başarıya ulaşabildiğini görebilmiş bir insandan bahsediyoruz.

Bu arada kendisinin sosyalizme karşı faaliyetlerde bulunması için İngiltere tarafından görevlendirilen bir ajan olduğu iddiaları da vardır.

1984 isimli kitabı bazıları için bir bilim-kurgu romanı, bazıları için bir başkaldırı eseri, bazıları bir anti-sosyalizm eseri olarak tanımlıyor.

1984 çok konuşulan ve tartışılan bir kitap ama çok az insan 1985’in varlığından haberdar. Anthony Burgess tarafından yazılan 1985, bildiğim kadarıyla hala Türkçe olarak basılmadı. Yazarın “Otomatik Portakal” isimli kitabı çok meşhur olsa da 1985 kitabı ilginç şekilde hala dilimize çevrilip satışa sunulmamıştır.

Burgess, George Orwell’ın 1984 isimli kitabına ithafen 1978 yılında çıkardığı “1985” isimli kitabında görüşlerini röportaj şeklinde iletmektedir ve sonrasında1984 ile ilgili farklı sonlar düşünmektedir.

1984’ten 1985’e değişen en önemli gözetim aracı dünyadaki güvenlik kameralarının sayısı olmuştur demek isterdim ama önemli bir detay vereceğim. Bugün kullandığımız “.com” uzantılı internet sitelerinin çalışmaları aralık 1984’te tamamlanmış ve 15 mart 1985’te dünyanın ilk “.com” sitesi Symbolics.com yayın hayatına başlamıştır.

Bugün tartıştığımız dijital gözetimin temeli 1984 yılında atılmış ve 1985 başında da uygulamaya geçilmiştir. İşte Orwell’in 1984’ünden Burgess’in 1985’ine insan hayatına etki eden en önemli internet olayı budur…

Kategori: Kitap İncelemesi

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir