İçeriğe geç →

FAT SHAMING ve SKINNY SHAMING

Last updated on 09/05/2021

Body shaming

Skinny shaming

Fat shaming

Şimdi diyeceksiniz “bunlar nedir” diye, bunlar çok yakında gündemimizi meşgul edecek konular.

Estetik ameliyatlar özellikle gençler arasında patlamış durumda, burnunu beğenmeyenlerden başlayan bu trend çenesine şekil verdirmek isteyenlere nerelerden nerelere uzanıyor. Estetikler, botokslar vs biraz bunlardan bahsetmek isterim.

Evet insan bakımlı olmalı ama bunu kendisi için mi yapmalı yoksa toplumsal baskının bir eseri olarak mı?

Toplumun önde gelenleri belirli standartlar belirlemişler ve özellikle gençler oraya yanaşmaya çalışıyorlar, bir de üstüne ulaşanlar ulaşamayanları aşağılıyor.

Body shaming, bir kişinin vücudundaki bir durumdan dolayı diğer insanlar tarafından aşağılanması, alay edilmesi gibi durumları açıklamak için kullanılan bir kavram.

Eğer kişi kiloluysa fat shaming durumuna maruz kalıyor, “sen kilo mu aldın?” ya da “çok kilolusun zayıflamalısın” diyenler bunu aşıp üzerine dalga geçenler var. Bunu çocuklar ya da gençler internette birbirlerine yaptıklarında durum siber zorbalık alanına giriyor. Çocuğun YouTube videosunun altına ayı gibisin, sen önce bir yanını kaldır yazan yorumları okuyunca tüylerim diken diken oluyor. İçinde herhangi bir çocuğun olduğu YouTube videolarının altındaki yorumları okumalısınız, durum ciddi.

Bir de skinny shaming var, zayıfları aşağılayanlar. Sen çiroz gibisin, kuru poposun gibi söylemler karşımıza çıkıyor. Ben hiç kilo almaya çalışmadım hep vermeye çalıştım fakat bir de kilo almak isteyenler var, kilo alma ürünleri satılıyor ve özellikle instagramda sık sık karşıma çıkıyor bu ürünler.

Bir de bunun genel hali var: Body shaming

Burnuna, kıllarına, saçlarına işte aklınıza ne gelirse, insanların normalde kusur olmayan ama onların kusur olarak gördükleri şeylere alaycı bir tavırla bakan insanlar yüzünden ortaya çıkmış bir kavram. Erkeklere sesleniyorum, hani sen saçını kazıtınca seninle “keloğlan” diye dalga geçen salak bir arkadaşın vardı ya, işte onun yaptığı tam olarak buydu.

Çocukların kendi aralarındaki akran zorbalığı, dalga geçme mekanizması günümüzde korkunç bir durumda, çocukların hiç acıması yok, birbirlerinin psikolojisini bozacak söylemleri hiç durmadan tekrarlayabiliyorlar.

Son yıllarda hatta bu yıl ve geçen yıl diyeyim, bunun tam tersi bir akım başladı. Ben vücudumla barışığım, yağlarımla, kırışıklarımla, kıllarımla, selülitlerimle söylemleri karşımıza çıkıyor. İnsanın vücudu ile barışık olması ve kimse için değil kendisi ve sağlığı için yaşaması mükemmel, bunu sonuna kadar destekliyorum ama başka bir tehlike var.

Obeziteyi övmek; fazla kilo ve aşırı yağ birikimi ile oluşan obezite başta kalp olmak üzere birçok organa ve sisteme zarar verdiği gibi birçok hastalık oluşmasına neden olur. İnsanlar kiloları ile barışık olmalı, sorun yok fakat obeziteyi övmek ve “doğrusu budur” demek de yanlış.

İnsanları zayıflıkları, şişmanlıkları, burunları ya da çizgileri ile değil beyinleri ve kalpleri ile değerlendirmeliyiz. Siber zorbalık ile ilgili yazdığım bir gün herkes 15 dakikalığına linç edilecek yazım burada.

Akıl akıldan üstündür,

Kalp kalbe karşıdır,

Kalpte buluşalım…

Kategori: Yaşam Yemek

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir