İçeriğe geç →

LEZZETLİ POST-TRUTH: SHED AT DULWICH

Last updated on 03/05/2021

Gençler, siz lezzetli çipetpet nedir, bilir misiniz?

Bilmeyenler önce bu videoyu “altılı yedili” şekilde izleyebilirler.

İnternetten bir ürün alırken yorumlarını inceliyorsunuz, bir otele rezervasyon yaptırmadan ya da 20 liralık bir bardak satın almadan önce satıcının puanına bakıyorsunuz.

Çocuğunuzu kreşe yazdırmayı düşünüyorsanız ya da telefonunuzu yenileyecekseniz diğer insanların ne düşündüğü çok önemli, değil mi?

Bu işi profesyonel yapanlar var; restoranlara, kebapçılara, otellere, kreşlere gidiyorlar. Sizin adınıza Google yorumları yazalım hatta rakipleriniz hakkında da kötü yorumlar ve puanlamalar yapalım diyorlar, bazı yerler bunu kabul ediyor!

Bir restoran adı yazın ve Google yorumlarına bakın, orada çok fazla olumlu yorum varsa olumlu yorum yapan hesapları inceleyin, çoğunluğunun ilk ve tek yorumunun o restorana olduğunu göreceksiniz.

Bunun adı sahtecilik…

Bir de “satılık boğazlar” var!

Otele gidiyorlar, hamam da olabilir ya da restoran. Ücretsiz kullanıyorlar ve sonrasında amansızca takipçilerine övüyorlar.

Bu duruma tepki gösteren Oobah Butler bu yalan çarkına bir çomak sokuyor. Gerçekte olmayan The Shed at Dulwich (Dulwich’teki Kulübe) isimli bir restoran kuruyor, böyle bir yer yok ama internette fotoğrafları ve kullanıcı yorumları var.

Çevresinden yardım isteyen Butler, TripAdvisor isimli lokasyon bazlı mekan puanlama uygulamasında, Londra’da bulunan 18190 restoran arasında birinciliğe yükseliyor. İşin ilginç yanı Butler çevresine sahte yorumlar yazdırırken bir yandan da oraya hiç gitmeden, gitmiş gibi yorum yazan fenomenlerle karşılaşıyor.

Restoranın tanıtım bölümüne koyduğu yemek fotoğraflarında bulaşık makinesi tabletinden traş köpüğüe kadar birçok temizlik ürününden faydalanan bu çılgın arkadaşımız arayan herkese “şu an çok doluyuz, rezervasyonsuz müşteri alamayız” diyor, durum böyle olunca insanlar daha çok merak ediyorlar ve puanlar yükseliyor.

Restoranın internet sitesinde yemek isimleri değil o anki ruh haline göre gelen menülerin isimleri yer alıyor.

Bir süre sonra gerçek misafirler ağırlamayı kafaya koyan restoran sahibi marketten aldığı dondurulmuş gıdaları hazırlıyor bir yandan da bahçeye attığı masa ve sandalyeleri “özensiz” şekilde hazırlıyor.

İşin ilginç yanı gelen konuklar da puanlamada en üst sırada olan ve kimsenin kolay kolay içeri giremediği bu mekanı çok beğeniyorlar. Oobah Butler bu durumu YouTube kanalında yayınlıyor ve bu puanlama sistemini eleştiriyor.

Restoranın web sitesi burada

https://www.theshedatdulwich.com/

Buna benzer bir konu olan sosyal kanıt başlıklı yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kategori: Pazarlama Sosyal Medya Yaşam Yemek

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir