İçeriğe geç →

PRENSESİN UYKUSUYUM

Ben kimin uydusuyum?

Uymadı mı sorgusuyum,
Hala eski duygusuyum,

Prensesin uykusuyum.

Bir avuntu dolgusuyum,

Terk eder beni korkusuyum,
Hala eski duygusuyum

Prensesin uykusuyum…

Uyanmaz mı?

Bana gelince, zaman durmaz mı?

Uykusuz rüyasız,

Bana gelince hayat neden masalsız, bilmem…

Bir masalın yokmuşuyum,

Ben hiç ben olmuş muyum?
Hala aynı duygusuyum,

Prensesin uykusuyum.

Şarkı “ben kimin uydusuyum” diye başlıyor.

Birinin uydusu olmak ne demektir bilir misiniz? Ne ona yaklaşabilirsiniz ne de ondan uzaklaşabilirsiniz. Bir yandan ona bağlı bir yandan da mütemadiyen ondan ayrı…

Bazen bir göktaşı olup düşmek istersiniz bazen uzay boşluğundaymış gibi amaçsızca savrulursunuz.

Uydudan ve aşktan bahsetmişken “Satellite of Love” dinlemeden olmaz.

Uydudan konuştuk biraz da uykudan bahsedelim…

National Sleep Foundation bir yetişkinin günlük 7-9 saatlik bir uykuya ihtiyacı olduğunu söylüyor, kaynak burada.

Roger Ekirch, 2001 yılında uyku ile ilgili yayınladığı bir makalede sanayi devriminin insanların uyku haklarını aldığını ifade etmektedir. İlgili makaleye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ekirch, uyku ile ilgili yaptığı incelemeler sonucunda insanların normalde gece boyunca kesintisiz bir uykuyu tercih etmediklerini, bölünmüş bir uykuyu tercih ettiklerini iddia etmiştir. Bu bilgilere ulaşabilmek için binlerce mahkeme kaydı, edebi eser ya da günlüklerden beslenmiştir. Kendisine göre insanlar güneş battıktan sonra ilk uykularına başlıyorlardı fakat her eve elektriğin gelmesi ile insanların güneş batınca değil fabrika saatlerine göre uykularını düzenlediler, bunu yaparken de evdeki lambalar sayesinde uykularını erteleyebildiler.

Elektirik, uyku hakkımızı elimizden mi aldı?

Başka bir araştırmada eskiden insanların çok zengin olsalar bile mum yakıp uyanık kalmak yerine gün batınca uyumayı tercih ettiklerini söylüyor. Özetle “sanayi devrimi uykumuzu bile değiştirmiş!” diyebiliriz.

Uyku ile ilgili başka bir konuya geçeyim. Netflix bildiğiniz üzere dünyanın en önemli film ve dizi izleme platformu haline geldi, sonrasında birçok rakibi çıktı. Globalde Amazon, ülkemizde de Exxen, Blu TV gibi birçok rakibi var ama Netflix kendisine rakip olarak kimi görüyor dersiniz?

UYKU!

İnsanlar Netflix’te dizi ya da film izlerken uygulamayı neden kapatıyorlar? Başka bir platforma gitmek için ya da başka bir uygulamaya geçmek için değil genellikle uyumak için. Bu söylem bir şehir efsanesiyken Netflix CEO’su Reed Hastings 2016 yılında yaptığı bir konuşmada açık şekilde dile getirdi.

Netflix’in en büyük rakibi uyku!

İyi uykular…

Kategori: Yaşam

3 Yorum

  1. Yakup Yakup

    Tolga bey bu yazılarınızı 1000 gün sonra bir kitap haline getirmeyi düşündünüz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.