İçeriğe geç →

SHARENTING

Last updated on 28/04/2021

Bu yazıda analara ve babalara sesleneceğim.

Benden önce seslenen bir kişi daha var, güççük ibo.

Şarkıda şöyle diyor:

Analar,

Babalar,

Sizde nasıl vicdan var…

Bu hüzünlü şarkıyı beraber dinleyelim : (

Çocuklarınızın fotoğraflarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşıyor musunuz? Bu fotoğrafları kimlerin görüntülediğini biliyor musunuz?

Bilemeyiz…

Share (paylaşmak) ile parenting (ebeveynlik) kelimelerinin birleşimi ile ortaya çıkan sharenting günümüzün en büyük dijital problemlerinin başında geliyor. Çocuklarının fotoğraflarını devamlı sosyal medyada herkese açık olarak paylaşan kişileri anlatmak için kullanılan bu kavrama paylaşanababalık diyenler de var.

Bugün çocuğunuzun bir fotoğrafı size çok sevimli gelebilir ama o çocuk 20 yıl sonra o fotoğraf yüzünden büyük acılar çekebilir, kimsenin görmesini istemeyebilir, bu sebeple dijital mahremiyet çok önemli.

Özellikle Youtube, Instagram gibi mecralarda çocuklarının her anını paylaşan anne ve babalar var, bu ailelere sharent deniliyor.

Bu platformlarda çocuklarını kullanarak para kazanmak isteyen (deli gibi para kazanıyorlar) kişiler çok küçük yaştan itibaren çocuklarının her anını internette paylaşıyorlar. Bu durum çocukların mahremiyet alanını tamamen kırdığı gibi aynı zamanda akranlarından farklı bir şekilde büyümelerini sağlıyor ve hayata uyum süreçlerinde sıkıntılar yaşanabiliyor.

Youtube’da en çok takip edilen kanallar genellikle çocuk kanalları!

Çocuğunuzun okul formasıyla ya da gittiği yere ait öğeler barındıran unsurlar ile fotoğrafını çekip internette yayınlamayın, aksi halde çocuğunuzun nerede oturduğu, nerede okuduğu ya da rutin aktivitelerini nerede yaptığını herkese açmış olursunuz.

Bu durum bir güvenlik açığı oluşturabilir!

Çocuğun çıplak, mayolu ya da “az kıyafetli” fotoğraflarını paylaşmayın, etraf sapık dolu. Maalesef, yazarken irkildim tekrar okudum ama gerçek bu dostlar, gerçek bu…

2019’da off the record başlıklı bir yazı yazmıştım, onu da okumanızı öneririm, buraya tıklayabilirsiniz.

Yazımın başında Küçük İbo’nun içli şarkısı ile size merhaba demiştim, kendisi de zamanında sosyal medya üzerinden olmasa da geleneksel medya mecralarında yer almıştı. Başarılı bir çıkış yaptı ve hayatına bugün devam ediyor ama o günlerde yapılan bazı şeylerden bugün memnun olmayabilir, sonuçta o zaman henüz bir çocuktu.

Size şarkının bu versiyonu ile veda ediyorum.

Kategori: Psikoloji Sosyal Medya

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir