İçeriğe geç →

DİP TEORİSİ VE SETH GODİN DİP KİTAP İNCELEMESİ

Last updated on 26/04/2021

Bir Feridun Düzağaç şarkısında

Dipteyim
Sondayım
Depresyondayım
Yalvarırım gel de kurtar
Beni tanımla
Cümleler içinde kullan
Yepyeni anlamlara sal

bu sözler geçiyor.

Seth Godin’in Dip isimli kitabından aldığım notları sizin için değerlendirdim.

Dip dediğimiz şey aslında vazgeçmemizi ya da vazgeçmememizi sağlayan bir durum. Dibi görünce “kesinlikle vazgeçme” ya da “hemen oradan kaç” demek doğru değil. Başarıya ulaşan kişiler dip noktasında doğru karar veren kişilerdir.

Üst düzey kişilere bakarsanız genellikle dipten geldiklerini görürsünüz, herkes üst düzey yönetici olabilir ama önemli olan o zorlu yolu derin yaralar almadan geçebilmektir. Başarmak için dip noktasından çıkmak yetmez, oradan bir füze gibi fırlamak gerekir.

Bir şeye güveniyorsanız onu bırakmayın ve o an acı çekseniz bile buna katlanmayı deneyin. Kısa dönem yaşayacağınız bu zorlu durumlar sizi çok daha fazla güçlendirecektir.

En riskli durum risk almak değil risk almamaktır, vazgeçenler ile her zaman karşılaşabilirsiniz önemli olan ortalama bir korkak değil güvendiği şey için risk alabilen bir birey olabilmektir.

Kitapta yer alan şu söz çok önemli:

“Yanlış olandan vazgeçin. Doğru olanda ısrar edin. Ya birini ya da diğerini yapacak cesareti gösterin.”

Vazgeçmek her zaman kolay olan seçenektir. Konuşma yaptığınız yere kimse gelmese de çıkıp konuşun, şarkınızı kimse dinlemese de sahneye çıkıp söyleyin. Beni düşünün, milyonlarca hatta binlerce okurum yok ama gece saat 05.00’te uykulu gözlerle bu yazıyı yazıyorum, vazgeçmemem lazım, 1 kişi bile okusa onun için yazmalıyım.

Kitaptaki spor salonu örneği de gerçek hayatta karşımıza çıkan bu vahim durumu gözler önüne seriyor. 100 kişilik bir spor salonuna 500 kişi kayıt yaptırabilir çünkü herkes o salona gelmez. Bu durumun farkında olan salon sahipleri sistemlerini bunun üzerine kurar, herkesin gelmeyeceğini en başından beri bilirler, paralarını alırlar, herkes gelse aletlerin başında kuyruklar olurdu ama gelmiyorlar.

Yukarıda da yazdığım gibi:

1- Dipten çıkmak için yanlış olandan vazgeçebilirsiniz, zararın neresinden dönersen kârdır.

2- Dipten çıkmak için doğru olanda ısrar edebilirsiniz.

Kuma saplanmayın, bir karar verin.

Google bile birçok projeden vazgeçiyor, bununla ilgili yazdığım killed by Google yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kategori: Yaşam

Tek Yorum

 1. NİL GÜREL NİL GÜREL

  Çok güzel analiz etmişsiniz, kaleminize sağlık. Vazgeçmenin de teorisi, felsefesi ve dini boyutu var.

  Mevlana der ki;

  Her şey üstüne gelip,

  Seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde,

  Sakın vazgeçme!..

  İşte orası kaderinin değişeceği ‘noktadır’.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir