İçeriğe geç →

TRUMAN SHOW SENDROMU

Last updated on 18/04/2021

Truman Show delusion…

Jim Carrey, 1962 doğumlu komedyen. Senin de tanıdığını düşünüyorum.

1998 yılında sinema seyircisi ile buluşan The Truman Show filmi Jim Carrey filmleri arasındaki favori filmimdir, filmin yönetmeni Peter Weir “Ölü Ozanlar Derneği” gibi başka popüler fimlere de imza atmıştır.

Filmi izlemeyenler için spoiler vermeden kısa şekilde anlatayım. Jim Carrey, filmde hayatının her anı kameralar ile gözetlenen ve tüm dünyaya yayınlanan bir kişiyi canlandırıyor. Bu kişinin bu durumdan haberi yok ve tüm dünyası tamamen kurmaca, her şey onun hayatını naklen gösterebilmek için hazırlanmış bir prodüksiyondan ibaret.

Filmi izlemediysen hemen izlemeni öneririm…

Truman Show filminden yaklaşık 4 yıl sonra, kendisinin de böyle izlendiğini düşünen kişiler ortaya çıkıyor. Bu durumu inceleyen Ian Gold ve kardeşi Joel Gold, Truman Show Sendromu kavramını ortaya atıyorlar.

Buraya tıklayarak konu ile ilgili yazdıkları makaleye (İngilizce: The “Truman Show” delusion: psychosis in the global village) ulaşabilirsiniz.

Filmin etkisinde kalanlar her yerde kameraların olduğunu ve izlendiğini düşünüyor. Çevrelerindeki herkesin maaşlı bir aktör olduğunu düşünen bu kişiler özellikle artan güvenlik kameralarının aslında kendileri için bir prodüksiyon olduğunu düşünüyor.

Bu kişilerden birisi 11 Eylül saldırısı ile yıkılan ikiz kulelerin aslında yıkılmadığını düşünüyor ve görmek için enkaza gidiyor, başka birisi çok yüksek bir anıta tırmanarak kendi şovundan çıkmak istiyor, böyle çok sayıda örnek var.

Joel Gold bir röportajında Reality TV şovları ve YouTube yayıncılığının gelecekte bu sendromu yaşayan kişi sayısını artıracağını düşünüyor. Röportaj için buraya tıklayabilirsiniz.

Herkesin gözünü üzerinde hisseden insanların yaşadığı başka bir sorun da spot ışığı etkisi, konu ile ilgili yazdığım yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

Kimilerinize iyi geceler, kimilerinize günaydın, kimilerinize kolay gelsin.

Bana iyi uykular.

Kategori: Psikoloji

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir